AktualnościPROJEKT MKZ II

W tym roku szkolnym w naszej szkole nadal kontynuowany jest projekt Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II, zwany przez uczniów popularnie „SPInKą”. Uczniowie klasy VII i VIII, którzy w tym roku biorą udział w tym projekcie, w I półroczu oprócz zajęć warsztatowych uczestniczyli także w konsultacjach indywidualnych. Konsultacje te odbywały się o 7.00 rano i mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych w grudniu i styczniu systematycznie w nich uczestniczyli. 
W II półroczu będziemy kontynuować konsultacje indywidualne oraz rozpoczniemy konsultacje IPD. Będą także spotkania zawodoznawcze z ciekawymi osobami oraz wyjazdy. Z odbytych spotkań i wyjazdów na bieżąco będziemy umieszczać informacje na stronie. Zapraszamy do udziału. 
MM

Dyktando dla Niepodległej

  W dniu 27.11.2018r.odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs ,,Dyktando dla Niepodległej”. Został on zorganizowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz kształtowanie postawy zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii. Konkurs miał charakter otwarty i został skierowany do uczniów klas VIII i III gimnazjum.  Do zdobycia tytułu Mistrza Ortografii stanęła dziesiecioosobowa grupa uczniów wyłoniona z eliminacji szkolnych, która zmagała się z ortograficznymi pułapkami.

Po przeglądnięciu dyktand jury ogłosiło następujące wyniki:

Weronika Gąsior, ucz. klasy III Gimnazjum im. Jana Pawła II w Staszkówce- Mistrz Ortografii Gminy Moszczenica Natalia Kucharczyk, ucz. kl.VIII Szkoły Podstawowej im. Bogusława Wanata w Moszczenicy-
I Wicemistrz Ortografii Jolanta Gąsior, ucz. kl. III Gimnazjum im. Jana Pawła II w Staszkówce- II Wicemistrz Ortografii Agnieszka Gryboś, ucz. kl. III Gimnazjum im. ks. abp.Leona Wałęgi w Moszczenicy- ex aequo II Wicemistrz Ortografii

Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia: Anna Jerzak, Julia Waz, Martyna Przepióra, Kamil Lepak,Kamila Puchowicz, Karolina Kural.


Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Barbara Jerzak

Szkolny etap Tematycznego Konkursu Biblijnego „Z Dobrą Nowiną przez życie”

19 listopada 2018 roku, w naszej szkole, został przeprowadzony szkolny etap Tematycznego Konkursu Biblijnego „Z Dobrą Nowiną przez życie”. Organizatorem tego konkursu dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego w roku szkolnym 2018/2019 jest Małopolski Kurator Oświaty. Przeprowadza on ten konkurs we współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Patronat nad Konkursem sprawują: Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski–Metropolita Krakowski oraz Ksiądz Biskup Andrzej Jeż Biskup Tarnowski. Tematem tegorocznej edycji jest znajomość Ewangelii wg św. Mateusza. 
Do etapu szkolnego zgłosiło się 5 uczniów z naszej szkoły z czego 4 zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego. Są to: Aleksandra Korzeń i Faustyna Majcher z kl. VIII oraz Szymon Korzeń i Marta Wiejaczka z kl. VII. 
Teraz przed nami intensywne przygotowania do kolejnych zmagań, które odbędą się 11 lutego 2019r. 

Agnieszka Korzeń - katechetka

PODSUMOWANIE TYGODNIA PROFILAKTYKI „WIEM, CO JEM”

Wzorem ubiegłego roku szkolnego w drugiej połowie listopada w naszej szkole zorganizowano Tydzień Profilaktyki pod hasłem „Wiem, co jem.” Jego głównym celem było propagowanie zdrowego trybu życia wśród uczniów, na który składa się nie tylko zdrowe odżywianie, ale także aktywność fizyczna. W tygodniu poprzedzającym zaplanowane działania wychowawcy wszystkich klas przeprowadzili z uczniami zajęcia dotyczące powyższych zagadnień. Tydzień Profilaktyki zorganizowano tak, aby każdy dzień poświęcić innemu aspektowi zdrowego trybu życia. W poniedziałek postawiono na owoce, stąd podstawą drugiego śniadania dla wszystkich uczniów były przyniesione przez nich owoce. We wtorek natomiast zorganizowano „Dzień Wody”, w którym uczniowie starszych klas
rozdawali swoich kolegom kubeczki z czystą wodą pitną, ukazując tym samym jej istotne znaczenie dla naszego organizmu i zachęcając do jej codziennego spożywania. W celu przekazania uczniom jak najszerszej wiedzy na temat tego jak powinien wyglądać ich prawidłowy jadłospis, zaproszono na
spotkanie ekspertów ds. reedukacji żywieniowej z Centrum Dietetycznego Naturhouse w Gorlicach. Zaproszeni goście zapoznali uczniów z zasadami prawidłowego odżywiania, ukazali także w jaki sposób można samodzielnie przygotować zdrowe drugie śniadanie oraz przekąski. Dodatkowo, dwa razy w tygodniu uczennice klasy V zorganizowały na przerwach zajęcia aerobiku, w których prócz dobrej zabawy zachęcano do codziennej dawki ruchu, aby wzmacniać swój organizm, jak również wspomagać swój metabolizm. W ramach Tygodnia Profilaktyki zorganizowano szereg konkursów, m.in. konkurs plastyczny „Wiem, co jem” dla klas I-III SP, a oto wyniki:

I miejsce – Marlena Witkowska
II miejsce – Sebastian Gąsior
III miejsce – Radosław Hadalski, Oskar Urbanek

Dla uczniów klas IV – III G zorganizowano konkurs na najlepszy przepis na zdrową przekąskę. Najlepsze przepisy należały do:
I miejsce – Emilia Kłapsa
II miejsce – Marta Wiejaczka
III miejsce – Katarzyna Juszyńska

Fundatorem nagród dla zdobywców I miejsca w powyższych konkursach była właścicielka sklepu wielobranżowego w Staszkówce pani Lucyna Markowicz.

Ponadto, zorganizowano międzyklasowy konkurs na najciekawszą gazetkę o tematyce zdrowego odżywiania, w którym aż trzy klasy otrzymały I miejsce ex aequo: VI, VII oraz VIII. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Mamy nadzieję, iż różnorodność działań podjętych w ramach organizacji Tygodnia Profilaktyki pozwoliła każdemu znaleźć coś dla siebie, a zdobyta w ten sposób wiedza posłuży naszym uczniom w przyszłości do ukształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych.
Dranka Małogorzata
Magiera Monika

Znajdź się wśród życzliwych.

21 listopada 2018 r. z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień, uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki przyłączyli się do akcji pisania listów i tworzenia kartek, dla chorych dzieci z Marzycielskiej Poczty. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję. Dodatkowo odbył się plebiscyt na najbardziej życzliwych uczniów i nauczycieli. Wyniki wkrótce.

ŚNIADANIE DAJE MOC

Klasy I-III w bieżącym roku szkolnym,jak co roku przyłączyły się do ogólnopolskiego programu ŚNIADANIE DAJE MOC, będącego elementem edukacji zdrowotnej. Podczas zajęć poznaliśmy zasady zdrowego odżywiania. Dowiedzieliśmy się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia.
W tym dniu przygotowaliśmy wspólnie zdrowe śniadanie. Uczniowie przynieśli potrzebne produkty, z których wykonaliśmy zdrowe, pożywne kanapki, przekąski i sałatki. Wykorzystaliśmy do nich także przyniesione z domu warzywa. Na deser jedliśmy owoce oraz piliśmy sok wyciśnięty z pomarańczy. Wspólne śniadanie było dla nas świetną zabawą, a zarazem nauką o tym - jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie. 
 Wychowawcy klas I-III

Podsumowanie szkolnego konkursu 
,,Polskie drogi do niepodległości”

Konkurs był adresowany do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Celem konkursu było upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczniów, upowszechnianie wiedzy z zakresu historii Polski, kształtowanie szacunku wobec dokonań bohaterów tamtych dni, współzawodnictwo, twórcza rywalizacja dzieci i młodzieży.
Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: kat. I: uczniowie klas IV, V szkoły podstawowej i kat. II: uczniowie klasy VI, VII, VIII i III gimnazjum. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 28 uczniów. Konkurs został zorganizowany i przeprowadzony przez p. Edytę Sopalę i p. Bożenę Kozioł.

Wyniki konkursu w kat. I:
1. msc. ex aequo - Anna Powałka i Dominik Turek
2. msc. ex aequo - Amelia Turek i Emila Dyl 
3. msc. - Julia Szczerba 

Wyniki konkursu w kat. II:
1. msc. ex aequo - Marta Wiejaczka i Katarzyna Juszyńska
2. msc. - Dagmara Madej 
3. msc. - Aleksandra Korzeń 

,,Niepodległa-słowami dzieci,,

Dnia 14 listopada 2018r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej ,,Niepodległa-słowami dzieci,, w którym udział wzięli uczniowie klas I-III.

Celem konkursu było:
- upamiętnienie 100-lecia odzyskania niepodległości
- kształtowanie uczuć patriotycznych
- rozwijanie umiejętności recytatorskich
- rozwijanie zainteresowania poezją
- upowszechnienie kultury żywego słowa.
Laureaci zostali wyłonieni przez jury,wg poniższych kryteriów oceny:
- doboru utworu
- opanowanie pamięciowe tekstu
- interpretacja wiersza
- dykcja (sposób mówienia, poprawność wypowiedzi).
Jury wyłoniło następujących zwycięzców:
Klasa I:
I miejsce - Grzegorz Wąsowski
II miejsce - Julia Szczerba
III miejsce - Małgorzata Dyl

Klasa II:
I miejsce - Julia Łaś
II miejsce - Michał Jędrzejek
III miejsce - Joanna Turek

Klasa III:
I miejsce - Kamil Szczerba
II miejsce - Jakub Szczerba
III miejsce - Krzysztof Zych

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. Wychowawcy klas I-III


Uroczystość 100 -lecia
odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 15. rocznica nadania Zespołowi
Szkół w Staszkówce imienia Jana Pawła II.

W dniu 9 listopada 2018 r. społeczność szkolna Zespołu Szkół im. Jana Pawła II wraz z mieszkańcami Staszkówki świętowali dwie ważne rocznice, pierwsza to 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a druga to 15. rocznica nadania Zespołowi Szkół w Staszkówce imienia Jana Pawła II. Uroczystości odbyły się w kościele parafialnym w
Staszkówce.

Świętowanie rozpoczęła uroczysta msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. bp Stanisław Salaterski. W wygłoszonej homilii ks. biskup nawiązywał do postaci Patrona naszej szkoły. Mówił o jego patriotyzmie. Przypominał, że polski Papież nazywał Ojczyznę swoją Matka i był zatroskany o jej losy. Po mszy świętej Jerzy Wałęga wójt naszej gminy przywitał wszystkich zebranych, w tym zaproszonych gości, a w szczególności; ks. prałata Czesława Paszyńskiego – asystenta kościelnego Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej, ks. dr. Andrzeja Turka – rodaka, ks. Zdzisława Lisowskiego – byłego proboszcza oraz Halinę Węgrzyn – przewodniczącą Społecznej Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej, Zofię Kamińską – przewodniczącą Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Powiatu Gorlickiego, Mieczysława Hieronima Kamińskiego – Króla Kurkowego AD 2018 i Józefa Mendykę – Starszego Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Dworu Karwacjanów w Gorlicach wraz z przybyłymi braćmi, Mirosława Śledzia – wizytatora nowosądeckiej Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Stanisława Szczerbę - przewodniczącego Rady Gminy Moszczenica wraz z radnymi, Jolantę Bielewicz – skarbnika i Teresę Brągiel – sekretarza Gminy Moszczenica, Witolda Bogdana  - dyrektora Zespołu Szkół w Moszczenicy. Bogusława Moronia – dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sitnicy, Jana Gąsiora – sołtysa sołectwa Staszkówka, Stanisława Pyzika – prezesa OSP w Staszkówce, Lucynę Kłapsę –
przewodniczącą KGW w Staszkówce, Barbarę Szczerbę – przewodniczącą Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Staszkówce, Edytę Wiktor – przewodniczącą Rady Rodziców Przedszkola Samorządowego w Staszkówce, a także poczty sztandarowe, czynnych i emerytowanych nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół w Staszkówce, uczniów, rodziców oraz mieszkańców Staszkówki. Następnie, w swoim przemówieniu, Wójt odniósł się do historycznego wymiaru polskich dróg prowadzących do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dalszy ciąg obchodów stanowiła część artystyczna, przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół w Staszkówce, składająca się z dwóch części; pierwszej
patriotycznej i drugiej poświęconej patronowi. W ten sposób uczniowie chcieli oddać hołd zarówno tym, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny jak również Patronowi swojej Szkoły. Część artystyczna rozpoczęła się od wspólnego śpiewu hymnu narodowego, a zakończyła wspólnym odśpiewaniem hymnu szkoły. Podczas uroczystej akademii można było wysłuchać wierszy recytowanych przez uczniów, piosenek w wykonaniu chóru szkolnego i solistek, a także oryginalnie brzmiących
słów św. Jana Pawła II. Trwałą pamiątką połączonych obchodów będzie okolicznościowa tablica pamiątkowa, poświęcona przez ks. Biskupa i odsłonięta przez ks. Biskupa, ks. Proboszcza i Wójta, a ufundowana, w imieniu mieszkańców Staszkówki, przez Jerzego Wałęgę – wójta Gminy Moszczenica.
Uroczystość zakończyło wystąpienie  dyrektora Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce, nawiązujące m.in. do jubileuszu 15. rocznicy nadania imienia Jana Pawła II. Na tę okoliczność została opracowana publikacja pt. ,,15 lat z Janem Pawłem II”, zawierająca informacje o najważniejszych przedsięwzięciach związanych z pracą wychowawczą wokół Patrona w ciągu 15 lat. Powstał także III tom  ,,Listów sercem pisanych” – zbiór osobistych listów napisanych przez uczniów do Jana Pawła II.

Należy podkreślić bardzo dużą konsolidację społeczności szkolnej i lokalnej w celu jak najlepszego przygotowania się do wspólnego świętowania i przeżycia tej wyjątkowej, historycznej uroczystości. Przykładem zaangażowania było wykonanie biało-czerwonych kotylionów przez Radę Rodziców, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Szkolne Koło Wolontariatu. Dzięki temu wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali je przez wejściem do kościoła.

Pragnę złożyć gorące słowa podziękowania i uznania ks. proboszczowi, władzom samorządowym, nauczycielom, rodzicom, uczniom oraz przedstawicielom społeczności lokalnej za pomoc w organizacji uroczystości, będącej wyrazem naszej dumy i radości z tego, że możemy żyć w wolnej Polsce.

Halina Łaś – dyrektor
Zespołu Szkół im. Jana Pawła II
w Staszkówce

Mamy To!!!

Nasza Szkoła zostaje Mistrzem Powiatu Gorlickiego w Piłce Halowej Dziewcząt
Wygrywamy pewnie i nawet nie tracimy żadnej bramki!!! 

ZS Staszkówka - Sp  Ropa 2     1:0
                                            ZS Staszkówka  - Libusza  2:0
                                        ZS Staszkówka  - SP Śnietnica 2:0

Gratulacje!!!

Brawo Pierwszaki

II miejsce w powiatowych zawodach o puchar Tymbarku w kat. U 8. Dla nas to duży sukces w naszej nowo powstałej drużyny Beskidzkiej Akademii w Staszkówce, Którą reprezentują nasi  uczniowie. do  turnieju  przystąpiło  5 drużyn. Wyniki poszczególnych meczy:
Staszkówka  - Bobowa 3:0
                                        Staszkówka - Gorlice 1:1
                                        Staszkówka - Kryg 3:0
                                        Staszkówka - Ropa 0:3

Jak  na pierwszy   poważny turniej  chłopaki  spisali  się znakomicie  i oby tak  dalej

Kolejny wspaniały sukces dla naszej szkoły w Staszkówce 
II miejsce w halową piłkę dziewczyn na powiecie 

W Libuszy  został y  rozegrane mistrzostwa powiatu  w piłce noznej  dziewcząt. Nasz  zespół  spisał  się bardzo  dobrze patrząc,  że w naszej  drużynie   to  wiekszości  dziewczyny  z  IV i V klasy. 
Staszkówka - Brunary  2:0
                                        Staszkówka - Ropa 3:0
                                        Staszkówka - Szalowa 2:4
Wielkie  gratulacje!!!

Pracujemy pełną parą…!!!

W dniu 31 października 2018 r. uczniowie dwóch najstarszych klas w szkole spróbowali swych sił, przystępując do pierwszych w tym roku egzaminów próbnych z języka angielskiego. Ósmoklasiści zmierzyli się z czekającą ich nową formą egzaminu, zawierającą zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Swoista nowością dla uczniów jest zadanie wymagające precyzyjnego przekazu informacji w języku polskim na podstawie analizy tekstu w języku angielskim. Natomiast uczniowie III klasy gimnazjum przystąpili do dwóch części egzaminu, poziomu podstawowego, którego arkusz zawiera zadania zamknięte oraz poziomu rozszerzonego, podczas którego rozwiązywali zadania zamknięte, a także otwarte. Otrzymane wyniki posłużą nie tylko do zwrócenia uwagi na obszary, które wymagają doskonalenia, ale także pozwolą sprawdzić uczniom swoją dotychczasową wiedzę, wskazując nad czym powinni jeszcze popracować. Pomimo, iż uczniowie tych dwóch klas przystąpią do dwóch typów egzaminów z języka angielskiego, ich cel i marzenia nie zmieniają się: ZDAĆ JAK NAJLEPIEJ I DOSTAĆ SIĘ DO WYMARZONEJ SZKOŁY PONADPODSTAWOWEJ, czego im bardzo życzymy i trzymamy kciuki na właściwych egzaminach w kwietniu.

M.D.
A.G.

Światowy Dzień Postaci z Bajek

5 listopada w klasie pierwszej odbył się Światowy Dzień Postaci z Bajek. Dzień 
ten miał na celu przypomnieć dzieciom, jak ważne są bajki,ponieważ są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, niezastąpionym sposobem wzbogacania wyobraźni. W tym dniu niektóre dzieci przyszły przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Uczniów odwiedziła p. Agatka Skrobot, która przeczytała bajkę pt. ,,Miś Uszatek,,. To spotkanie sprawiło wszystkim wiele radości. Następnie p. Agatka wręczyła dzieciom upominki. Na koniec dzieci losowały jedną postać i miały rozpoznać z jakiej bajki ona pochodzi,a potem ją malowały. Dzień ten był pełen wrażeń. 
 B. Wąsowicz

„Szlakiem Niepodległości” – wycieczka do Wierzchosławic, Mościc i Tarnowa.

Dnia 24.10.2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pierwszej edukacyjnej wycieczce realizowanej w ramach projektu pt. ,,Małe serca dla Niepodległej” współfinansowanego przez Fundację PZU. Celem wycieczki było poznanie miejsc w okolicy związanych z wydarzeniami historycznymi dotyczącymi odzyskania niepodległości, a także przybliżenie postaci oraz osiągnięć II Rzeczypospolitej. Najpierw dzieci udały się do Wierzchosławic, gdzie zwiedzili rodzinny dom i zagrodę trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej Wincentego Witosa. Następnie wraz z panią przewodnik oglądnęli pomnik Kwiatkowskiego w Mościcach i zapoznali się z historią miasta. Kolejno udali się do Tarnowa, gdzie obejrzeli wystawę w Muzeum Okręgowym pt. "Sen o Niepodległej". Dzieci miały możliwość zobaczenia przepięknych zbiorów muzealnych. Dowiedzieli się, także, że Tarnów stał się pierwszym niepodległym miastem Polski po I wojnie światowej w 1918 r. Ponadto wzięli udział w zajęciach warsztatowych i wykonali hełmy husarskie. Mieli możliwość przebrania się w dawne stroje.

Mimo niesprzyjającej pogody wycieczka była ciekawa i uczestnicy dużo dowiedzieli się o historii Polski.

M. Fryczek

WIDOWISKO DUMY I RADOŚCI

W piątek, 19 października uczniowie z klasy VII, VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum pod opieką p. Edyty Sopali, p. Marty Burkot, p. Barbary Jerzak i p. Danuty Belczyk brali udział w Widowisku Dumy i Radości. Uroczystości związane obchodami 100- lecia odzyskania niepodległości rozpoczęły się od Mszy Świętej na Wawelu, a później ulicami Krakowa kolorowy pochód przeszedł do Parku Jordana, gdzie odbyły się prezentacje szkół, przemówienia oraz koncerty. Ponadto uczniowie mogli zwiedzać stoiska i zjeść ciepły posiłek. Młodzież z małopolskich szkół z opiekunami miała możliwość uczestniczenia w żywej lekcji historii, za co dziękujemy organizatorom.

Danuta Belczyk

Rodzinny konkurs pt. „Najpiękniejszy różaniec” - edycja 2018

Jak co roku konkurs skierowany był do chętnych uczniów klasy I szkoły podstawowej. Przedmiotem konkursu było wykonanie różańca z darów natury lub innych dostępnych materiałów. W ustalonym terminie płynęło 16 prac. 
Komisja w składzie: p. Iwona Cygnarowicz, p. Bożena Kozioł, p. Joanna Knapik, p. Wioleta Poręba oceniały różańce za pracochłonność, pomysłowość i estetykę. 
Po podliczeniu przyznanych punktów I miejsce zajęły dwie prace: Marcina Madej (różaniec wykonany z grochu „z monstrancją”) oraz rodzeństwa Kamili, Klaudii i Mikołaja Szczerba (różaniec wykonany z masy solnej). Prace te uzyskały po 57 punktów. II miejsce zdobył różaniec Julii Szczerba, która wykonany został z ciecierzycy (uzyskał 56 punktów), natomiast na III miejscu znalazła się praca Jakuba Turka, która była bardzo różnorodna gdyż każdy „dziesiątek” był ozdobiony innym rodzajem kaszy. Różaniec ten otrzymał 54 pkt.
Zgodnie z regulaminem wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni cząstkową oceną celującą z religii, a ich prace zostały wyeksponowane na wystawie w Kąciku Patrona Szkoły. Ponadto w dniu 24 X 2018 roku, po nabożeństwie różańcowym, w kościele parafialnym, ksiądz proboszcz Krzysztof Jarmuła wręczył wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy oraz upominki. 
Agnieszka Korzeń – organizator konkursu

Uroczystość Pasowania Uczniów Klasy Pierwszej

W czwartek, 11 października odbyła się Uroczystość Pasowania Pierwszoklasistów na Uczniów naszej szkoły. Dzieci zaprezentowały część artystyczną oraz swe taneczno-wokalne umiejętności. Następnie pierwszoklasiści skierowali swoje prawe ręce do sztandaru i uroczyście powtarzali słowa przysięgi. Doniosłym momentem uroczystości było pasowanie na ucznia, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor Halina Łaś Wielkim ołówkiem i z dumą przyjmowała dzieci do grona uczniów naszej szkoły. Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy, które wręczył wójt Jerzy Wałęga.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i radości z bycia uczniem.
Wychowawca klasy

Uczniowie pamiętają

16 października na pierwszej lekcji odbył się krótki apel upamiętniający rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Zgromadziwszy się przed obrazem Jana Pawła II, wszyscy uczniowie wspólnie odśpiewali „Barkę”. Pani Dyrektor przypomniała również, iż Święty Jan Paweł II jest patronem naszej szkoły już od 15 lat. Każdego roku właśnie w tym dniu obchodzimy Święto Szkoły jednak wyjątkowo w tym roku zostało one przeniesione na 09 listopada i połączone z obchodami 100 lecia odzyskania Niepodległości.

PROJEKT MKZ II


W obecnym roku szkolnym zajęcia w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II rozpoczeliśmy 10 września br. W projekcie biorą udział chętni uczniowie klasy VII i VIII SP, łącznie 34 osoby. Pracujemy w dwóch grupach. Zarówno w grupie dziewcząt jak i chłopców jest po 17 osób. 

Obecnie kończymy zajęcia warsztatowe w obu grupach. Rozpoczęliśmy już konsultacje indywidualne, które odbywają się w każdy wtorek i czwartek o godzinie 7.00. Pracujemy także nad przygotowywaniem Indywidualnych Planów Działania /IPD/.

Uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach warsztatowych, a także regularnie uczęszczają na konsultacje indywidualne, mimo wczesnej pory. 

Opiekun projektu:
Monika Magiera

Dzień  Edukacji  Narodowej

Dziękujemy z całego serca za pokazanie nam,
że porażki mogą nas czegoś dobrego nauczyć,
że gdy przeżywamy trudności, możemy odkryć swą siłę,
że miłość i życzliwość często znajdujemy w najciemniejsze dni.

W dniu 12 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie wyrazili wdzięczność swoim nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi za ich pracę. Aby rozjaśnić i rozweselić ten dzień uczniowie przygotowali humorystyczne przedstawienie wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima. Apel zakończył się wręczeniem nauczycielom i pracownikom szkoły oraz przedszkola szarf i specjalnych tytułów.​​​​​​​​Samorząd Uczniowski

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW W NASZEJ SZKOLE

W ubiegły czwartek tj. 04 października w naszej szkole odbyły się obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych. Od samego rana uczniowie mieli możliwość udziału w różnych atrakcjach przygotowanych z tej okazji. Świetnym pomysłem okazało się malowanie na twarzach flag wybranych europejskich krajów oraz ubieranie koszulek z napisami w obcych językach. Sporym zainteresowaniem cieszył się także quiz wiedzy o językach. Wyjątkowo w tym dniu uczniowie mogli korzystać z telefonów komórkowych, aby odczytać pytanie zakodowane kodami QR. W konkursie udział wzięło 13 osób, a I miejsce zajęły ex aequo Jolanta Gąsior i Sylwia Rożeń udzielając prawidłowych odpowiedzi na prawie wszystkie pytania. Niewątpliwie najwięcej emocji wzbudził klasowy konkurs na nazwanie największej liczby przedmiotów znajdujących się w klasie w dwóch językach obcych. Zwyciężyła klasa VIII znajdując angielskie i niemieckie nazwy 206 rzeczy w swojej klasie. Na drugim miejscu znalazła się klasa III Gimnazjum z liczbą 113 słów, a tuż za nimi III miejsce zajęli uczniowie klasy VI – 111 słów. Wśród najciekawszych wyrazów znalazły się: żubr, wydra, dzięgieł litwor, buławnik wielokwiatowy oraz tarka do prania i wałek do ciasta. W tym dniu nie mogło zabraknąć także dobrej zabawy. Na przerwach każda klasa śpiewała jedną wybraną przez siebie piosenkę w języku obcym, a na lekcjach angielskiego i niemieckiego uczniowie mogli poznać ciekawe gry językowe. Wszyscy przekonali się, że nauka języków obcych jest nie tylko bardzo potrzebna, ale także niezwykle przyjemna. 

Zapraszamy na szkolne obchody Dnia Języków

Już w najbliższy czwartek tj. 4 października zapraszamy do udziału w szkolnych obchodach Dnia Języków. W tym dniu chcielibyśmy zwrócić uwagę wszystkich uczniów na to jak ważna jest umiejętność posługiwania się językami obcymi w dzisiejszym świecie oraz zachęcić wszystkich ich do intensywniejszej nauki. W programie przewidziano: malowanie flag europejskich krajów, noszenie koszulek z obcojęzycznymi napisami, nazywanie przedmiotów w klasach w dwóch językach w ramach międzyklasowego konkursu językowego, indywidualny konkurs językowy z wykorzystaniem kodów QR, gry językowe, klasowe karaoke czyli śpiewać w obcym języku każdy może. Ponadto w ramach obchodów Dnia Języków zapraszamy uczniów do udziału w MARATONIE SŁUCHANIA. Mamy nadzieję, że wszyscy będą się świetnie bawili. 

Ćwiczenia szkoleniowo-praktyczne ewakuacji 
osób znajdujących się w budynku Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce.


W dniu 28 września 2018 r. o godz. 9.55 odbyły się ćwiczenia szkoleniowo praktyczne w zakresie ewakuacji osób znajdujących się w budynku Zespołu Szkół. Ewakuację rozpoczęła imitacja ,,pożaru’’ poprzez zadymienie na przyziemiu, a następnie sygnał dźwiękowy - dzwonek szkolny. Zgodnie z wyznaczonymi drogami ewakuacyjnymi, uczniowie oraz pracownicy, sprawnie opuścili budynek szkolny i udali się na nowe miejsce zbiórki – plac kościelny. Przejście osób ewakuowanych przez drogę powiatową zabezpieczali strażacy OSP w Staszkówce. Został wyłączony dopływ energii elektrycznej i gazu do budynku szkolnego. Zabezpieczono także dokumentację szkolną i zbiory elektroniczne. Następnie Strażacy z OSP w Staszkówce sprawdzili stan techniczny budynku szkolnego, przyjęli meldunek od dyrektora o liczbie obecnych uczniów oraz pracowników na miejscu zbiórki. Po zebraniu wszystkich informacji, kierujący ćwiczeniami Pan Grzegorz Podobiński - naczelnik OSP w Staszkówce, ogłosił ich zakończenie. Ćwiczenia ewakuacyjne przebiegły sprawnie, z zachowaniem odpowiednich procedur. Czas ewakuacji z budynku od momentu włączenia sygnału dźwiękowego, do momentu opuszczenia budynku przez uczniów i pracowników trwał ok. 4 min.. W ćwiczeniach uczestniczyło: 165 uczniów i przedszkolaków, 11 nauczycieli i 5 pracowników obsługi i administracji – łącznie 181 osób. Korzystając z okazji, Prezes OSP Staszkówka – p. Stanisław Pyzik, przypomniał zebranym o zasadach zachowania się w przypadku ataku terrorystycznego lub podłożenia bomby.

Dziękujemy Strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Staszkówce za pomoc z sprawnym przeprowadzeniu ćwiczeń. 

Halina Łaś 
dyrektor Zespołu Szkół Staszkówce

SOBOTA Z ENERGIĄ

W sobotęv15.09.2018 na stadionie OSIR w Gorlicach odbyła się impreza sportowa pod nazwą SOBOTA z ENERGIĄ, której organizatorem był MARATON GORLICE. Miło nam poinformować, iż w Mini Biegu Naftowym udział wziął uczeń naszej szkoły Krzysztof Madej, zajmując I miejsce w kategorii uczniów klasy VII-VIII. Miał on do pokonania dystans 900 m. Z kolei w konkursie Rzutek do tarczy Krzysztof zajął III miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki oraz pamiątkowe medale, a na zwycięzców czekały dyplomy i atrakcyjne nagrody. Zawody połączone były z Piknikiem Sportowo-Rekreacyjnym „Sport łączy pokolenia”. Gratulujemy sukcesu.

W naszym przedszkolu będzie czyste powietrze!

Oczyszczacz powietrza został przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. ,,Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.

,,Małe serca dla Niepoległej”

Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe ,,PATRIA” w Staszkówce we współpracy z Zespołem Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce z dniem 10 września 2018 r. rozpoczyna realizację projektu „Małe serca dla Niepodległej”. Projekt będzie realizowany w ramach partnerstwa z Fundacją PZU, otrzymał on bowiem dotację finansową w wyniku konkursu dotacyjnego „NIEPODLEGŁA 2018. Z Fundacją PZU po lekcjach”. Fundacja PZU wspiera inicjatywy edukacyjne i wyrównujące szanse społeczne, kierowane do uczniów szkół z obszarów wiejskich i małych miast (do 30 tyś. mieszkańców), poprzez organizowanie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, wykraczających poza edukacyjną ofertę szkoły.

Beneficjentami bezpośrednimi będą uczniowie klas I-IV Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce. Głównym celem projektu jest właściwe przygotowanie i uczczenie ważnego wydarzenia, jakim jest 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości przez włączenie najmłodszych dzieci. W związku z tym szczególny nacisk zostanie położony na przybliżenie kontekstu historycznego tego wydarzenia, a tym samym kształtowanie u nich postaw patriotycznych, kultywowanie tradycji narodowych oraz kształtowanie więzi z krajem ojczystym. Wykorzystane zostanie lokalne dziedzictwo, jakim są cmentarze z okresu I wojny światowej oraz lokalne postacie i miejsca związane z odzyskaniem niepodległości. Uczestnicy projektu wezmą udział w następujących zajęciach: muzycznych, tanecznych oraz literacko- historycznych.

Realizacja niniejszego zadania pokaże dzieciom jak ważna jest historia w życiu naszego narodu, jak należy przygotować się do obchodów ważnych wydarzeń historycznych oraz jak można efektywnie i pożytecznie spędzać czas po zajęciach szkolnych, zdobywając nowe doświadczenia.

Chętnych uczniów zachęcamy do zapoznania się z zasadami rekrutacji i do udziału w działaniach projektowych.

Maria Fryczek, Wiesława Rojek – realizatorki projektu.

Szóstoklasiści otrzymali list od Królowej i Księcia Harrego

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego na uczniów klasy szóstej czekała mila niespodzianka. Na wakacjach otrzymali list od Królowej Elżbiety II oraz Księcia i Księżnej Sussex – Harrego i Meghan. Były to odpowiedzi na kartki z gratulacjami z okazji królewskiego ślubu oraz kartkę urodzinową, które uczniowie napisali i wysłali do Londynu w ubiegłym roku szkolnym. List od Królowej został nadesłany z letniej rezydencji Rodziny Królewskiej Balmoral Castle znajdującej się w Szkocji. W imieniu Królowej podziękowania za życzenia i rysunki złożyła lady-in-waiting czyli dama dworu. Z kolei od Księcia Harrego i Meghan uczniowie otrzymali pamiątkowe ślubne zdjęcie wraz z podziękowaniem za otrzymane życzenia. Listy wywołały ogromne poruszenie i wzbudziły nie lada emocje. Uczniowie tłumaczyli je z wielkim zaangażowaniem i zaciekawieniem. Szóstoklaściści są teraz bardzo dumni ponieważ spotkał ich ogromny zaszczyt. 
Informacja o Projekcie „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II”


Od 10 września bieżącego roku szkolnego, w klasie VII i VIII SP jest realizowany Projekt „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II” – projekt systemowy Województwa Małopolskiego współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 -2020. Głównym celem projektu jest wzmocnienie kształcenia zawodowego,
skuteczniejsze powiązanie jego oferty z potrzebami rynku pracy oraz poprawa wizerunku tej sfery edukacyjnej. Podczas trwania projektu prowadzone będą następujące zajęcia dla uczniów: warsztaty, wizyty zawodoznawcze, spotkania z przedstawicielami zawodów oraz zajęcia indywidualne z zakresu poradnictwa zawodowego. Czynny jest także Szkolny Punkt Informacji i Kariery (SPInKa), umożliwiający realizację doradztwa edukacyjno – zawodowego dla uczniów,  w ramach którego zostanie zapewniony dostęp do poradnictwa edukacyjno-zawodowego. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Prowadzący zajęcia:
Monika Magiera

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II
w Staszkówce.


W dniu 3 września 2018 r. po wakacyjnej, dwumiesięcznej przerwie cała społeczność szkolna wraz z Pocztem Sztandarowym, zgromadziła się w kościele parafialnym w Staszkówce na uroczystej mszy świętej pod przewodnictwem ks. proboszcza Krzysztofa Jarmuły.

Korzystając z pięknej, słonecznej pogody, uroczyste rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2018/2019 miało miejsce na podwórku szkolnym. Swoją obecnością zaszczycił zebranych uczniów ze szkoły podstawowej i ostatniego oddziału gimnazjum, rodziców oraz nauczycieli Jerzy Wałęga – wójt Gminy Moszczenica. Wszyscy w skupieniu odśpiewali Hymn Szkoły, a następnie wysłuchali inaugurującego wystąpienia Dyrektora Zespołu Szkół Haliny Łaś. Pani Dyrektor powitała wszystkich zebranych. Szczególnie gorąco powitała najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej - pierwszoklasistów oraz ich rodziców.

Słowa powitania skierowała również do gościa, Wójta Jerzego Wałęgi. Swoje  wystąpienie Wójt Gminy Moszczenica rozpoczął od powierzenia funkcji dyrektora Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce na kolejne pięć lat p. Halinie Łaś. Poinformował również zebranych o stanie robót budowlanych na nowej sali gimnastycznej, na ukończenie których wszyscy z niecierpliwością czekają. Zaś Pani Dyrektor, zwracając się do uczniów i rodziców, przedstawiła kierunki polityki oświatowej państwa, nawiązała do kontynuowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reformy oświaty, szczegółowo omówiła organizację pracy szkoły w nowym roku szkolnym.

Do Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce w roku szkolnym 2018/2019 uczęszczać będzie 175 uczniów (dziewięć oddziałów, w tym jeden gimnazjalny) oraz 55 przedszkolaków, podzielonych na
trzy oddziały. Zatrudniona kadra pedagogiczna to 22 nauczycieli.

Funkcje wychowawców oddziałów w tym roku szkolnym pełnić będą następujący nauczyciele:

mgr Bożena Wąsowicz– klasa I,
mgr Maria Fryczek – klasa II
mgr Wiesława Rojek – klasa III,
mgr inż. Monika Magiera - kl. IV,
mgr Małgorzata Dranka - kl. V,
mgr Bożena Kozioł – klasa VI.
mgr Edyta Sopala - kl. VII,
mgr Danuta Belczyk – klasa VII.
mgr Marta Burkot – klasa III gimnazjum.

Zaś w dniu 31 sierpnia 2018 r. odbyło się także uroczyste rozpoczęcie Nowego Roku Przedszkolnego 2018/2019. Inauguracja nowego roku dla wszystkich przedszkolaków i ich rodziców odbyła się na sali gimnastycznej. Po części oficjalnej odbyły się spotkania dzieci z poszczególnych grup ze swoimi wychowawczyniami. Omówione zostały sprawy organizacyjne, a w szczególności związane z zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa oraz realizacją podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Opiekę nad dziećmi w tym roku sprawować będą:

mgr Małgorzata Gucwa - grupa I SŁONECZKA
mgr Mieczysława Makowiec - grupa II ŻABKI
p.Agata Słowik - grupa III BIEDRONKI

Dziękujemy rodzicom zarówno dzieci przedszkolnych jak i  uczniów za zaszczycenie swoją obecnością naszych uroczystości.


Wszystkim
przedszkolakom i uczniom, nauczycielom oraz pracownikom Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce życzymy
wielu sukcesów, satysfakcji oraz miłych dni spędzonych w szkole lub w
przedszkolu.


Sprawozdanie z realizacji półkolonii - „ Dbam o swoje zdrowie – nie biorę, nie palę, nie piję!”- wakacje 2018 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce W Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce w dniach od 16.07.2018 r do 27. 07. 2018 r była realizowana półkolonia” Dbam o swoje zdrowie- nie biorę, nie piję, nie palę”. Głównymi celami projektu było promowanie postaw i kształtowanie zdrowego stylu życia dzieci, kształtowanie prawidłowych przekonań normatywnych wśród uczestników półkolonii dotyczących środków psychoaktywnych /picia alkoholu, palenia tytoniu, zażywania narkotyków i dopalaczy/, dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat skutków palenia papierosów, zażywania narkotyków i innych środków odurzających oraz picia alkoholu, umożliwienie dzieciom spędzenia wolnego czasu w sposób aktywny, bezpieczny i atrakcyjny. W projekcie półkolonii uczestniczyło 50 dzieci z Zespołu Szkół w Staszkówce. Organizatorami projektu byli: dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce mgr Halina Łaś, wójt Gminy Moszczenica mgr Jerzy Wałęga, Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Moszczenicy mgr Barbara Waląg oraz Dyrektor Ośrodka Kultury i Biblioteki w Moszczenicy Pani Danuta Luboch. Wychowawcami na półkolonii byli: mgr Bożena Wąsowicz, mgr Maria Turek-Łaś oraz mgr Halina Fyda. Kierownikiem półkolonii była mgr Wiesława Rojek. Program półkolonii był ciekawy i atrakcyjny. Dzieci uczestniczyły w wycieczkach autokarowych do kopalni soli w Bochni, do Parku Rozrywki i Rekreacji „Rabkoland” w Rabce, do Zakopanego, do kina Helios w Nowym Sączu oraz do Tarnowa. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia sportowe zwłaszcza na basenie, zajęcia artystyczne, kulinarne oraz wycieczki piesze. Uczestnicy letniego wypoczynku brali udział w dwóch spotkaniach tematycznie związanych z zadaniami projektu. Były to spotkania z funkcjonariuszem policji z Komendy Powiatowej w Gorlicach oraz strażakiem z Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach. Odbyły się również warsztaty profilaktyczne z pracownikiem Centrum Terapii Uzależnień w Gorlicach.
 W imieniu uczestników półkolonii, ich rodziców dziękuję serdecznie organizatorom tego projektu za wszelką pomoc i wsparcie finansowe. 


Opracowała mgr Wiesława Rojek 
Staszkówka dnia 25 sierpnia 2018 roku.

Kreator www - przetestuj za darmo