Aktualności
,,Źle mówić i pisać znaczy krzywdzić
swoją mową tych, którzy ją budowali”.
/Janusz Korczak/
Sukces Kasi Juszyńskiej i wyróżnienia dla naszych uczennic
Dnia 11.06. 2019r.w GCK-u w Gorlicach odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów w ramach VI edycji przedsięwzięcia rozwinąć skrzydła- pamiętając o przeszłości zorganizowanych przez Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1 w Łużnej. W bieżącym roku były to:
konkurs ortograficzno-językowy, konkurs czytelniczy, konkurs plastyczny. uczniowie naszej szkoły zostali zgłoszeni do dwóch konkursów.
Celem Konkursu ortograficzno-językowego było propagowanie wiedzy o języku polskim, rozwijanie umiejętności ortograficznych i językowych uczniów, wzbogacania czynnego słownictwa, stworzenie możliwości skonfrontowania własnych umiejętności i porównania ich z umiejętnościami innych uczniów. Do tego konkursu mogli przystąpić uczniowie kl.VI i VII szkoły podstawowej(województwo małopolskie: powiat gorlicki, limanowski, tarnowski, nowosądecki, nowotarski, Miasto Nowy Sącz. Miasto Tarnów oraz województwo podkarpackie: powiat jasielski).
Każdą szkołę mogło reprezentować maksymalnie trzech uczniów.
Z naszej szkoły w tym konkursie wzięły udział: Kasia Juszyńska, Marta Wiejaczka z kl. VII oraz Ania Podwika z kl. VI
W sumie do konkursu przystąpiło 44 uczniów, którzy pisali test 27.03. pod opieką trzech komisji konkursowych. Jedną z laureatek tego konkursu została Kasia Juszyńska, uczennica kl. VII naszej szkoły, która zdobyła III miejsce. Ponadto komisja konkursowa przyznała 6 wyróżnień(pięć najwyższych wyników).Wśród wyróżnionych znalazła się Ania Podwika, uczennica kl. VI.
Natomiast cele Konkursu czytelniczego to: popularyzacja twórczości Aleksandra Kaminskiego i jego książki,, Kamienie na szaniec” w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, zainteresowanie młodego czytelnika tematyką konkursu, rozbudzenie motywacji czytania książek, mobilizowanie do zdobywania wiedzy, rozwijanie zainteresowań literaturą faktu, ukazywanie pozytywnych wartości zawartych w lekturze konkursowej. W tym konkursie mogli wziąć udział uczniowie kl. VIII szkoły podstawowej i kl. III gimnazjum(maksymalnie trzech uczniów).
Do tego konkursu przystąpiło aż 90 uczniów, którzy pisali test pod opieką czterech komisji konkursowych.
Naszą szkołę reprezentowały: Monika Szczerba i Natalia Łaś z kl. VIII oraz Justyna Głąb z kl. III gimnazjum. Prace zostały poprawione z podziałem na dwie kategorie.
Wśród sześciu wyróżnionych w kategorii szkół podstawowych znalazła się Monika Szczerba, uczennica kl. VIII.
Jednej z laureatek konkursu ortograficzno-jezykowego
Kasi Juszyńskiej i wyróżnionym Ani Podwice i Monice Szczerba gratulujemy wyników. Pozostałym uczennicom dziękujemy za udział i życzymy kolejnych sukcesów.
Organizatorom dziękujemy za gościnne przyjęcie w dniu pisania konkursów, za zaproszenie na uroczyste podsumowanie przedsięwzięcia oraz ufundowane nagrody rzeczowe.
Opracowała:
Barbara Jerzak
Wycieczka do Oświęcimia i Wadowic
Dnia 14 maja odbyła się wycieczka uczniów klasy VIII i III gimnazjum do Wadowic i Oświęcimia. W wycieczce brało udział 30 uczniów pod opieką p. Barbary Jerzak i p. Marty Burkot. Uczniowie zwiedzali najpierw Wadowice – rodzinne miasto Św. Jana Pawła II, gdzie odwiedzili Dom Rodzinny Jana Pawła II, pomodlili się w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Marii Panny oraz degustowali słynne wadowickie kremówki. Następnie udali się do Oświęcimia, aby wraz z przewodnikiem zwiedzić nazistowski obóz koncentracyjny KL Auschwitz-Birkenau . W skupieniu i zadumie, uczniowie zobaczyli Bramę „Arbeit macht frei”, plac apelowy, Blok 6, 11 i dziedziniec, Blok 27 , Blok 5. Udali się także do Auschwitz II-Birkena, gdzie zobaczyli Bramę Śmierci, Rampę oraz jeden ze stojących tam baraków. W trakcie wycieczki uczniowie zaprezentowali postawę godną powagi miejsca, w którym się znaleźli. Z całą pewnością ta wzruszająca wycieczka na długo pozostanie w pamięci i sercu wszystkich jej uczestników.
Uczniowie klasy II w roli detektywów
W dniu 12 czerwca uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej zaprezentowali krótkie przedstawienie teatralne w języku angielskim zatytułowane „The missing money”. Wcieli się w rolę detektywów, poszukujących zaginionych pieniędzy pana Żuka, które jak się okazało ukradły chciwe osy. Przygotowując przedstawienie uczniowie zrobili specjalne zaproszenia w języku angielskim, a w trakcie przedstawienia wszystkie dzieci wspólnie zaśpiewały piosenki w języku angielskim i odegrały ich treść. Na widowni zasiedli wyjątkowi goście: pani dyrektor, pani wychowawczyni, licznie przybyli rodzice uczniów oraz uczniowie z klasy IV. Uczniowie zaprezentowali się znakomicie, a ich występ został nagrodzony gromkimi brawami.
I FWSTIWAL PIOSENKI RELIGIJNEJ ,,ŚPIEWAMY DLA PATRONA” STARY SĄCZ
Podczas kolejnego spotkania Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej, które odbyło się w Starym Sączu w dniu 5 czerwca 2019 r., nasza szkoła była organizatorem I Festiwalu Piosenki Religijnej ,,Śpiewamy dla Patrona” w ramach obchodów 20 rocznicy pobytu św. Jana Pawła II na starosądeckich błoniach. Zgodnie z Regulaminem Festiwal miał formę konkursu w trzech kategoriach:
- w I kategorii uczniowie z klas I-IV z szkół podstawowych,
- w II kategorii uczniowie z klas V-VIII szkoły podstawowej oraz z klasy gimnazjalnej,
- w III kategorii uczniowie z szkoły ponadgimnazjalnej.
Do udziału w I Festiwalu zgłosiło się łącznie 19 solistów i zespołów wokalnych z 14 szkół noszących imię Jana Pawła II z Diecezji Tarnowskiej. Poziom artystyczny występów był bardzo wysoki, wobec czego jury miało nie lada problem i postanowiło przyznać trzy najwyższe miejsca, a pozostałym wyróżnienia w I i II kategorii, a w III tylko wyróżnienia. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, podpisane przez jury i arcybiskupa Stanisława Nowackiego oraz nagrody. Naszą szkołę reprezentowała Zuzia Hadalska. Miło nam poinformować, że Zuzia zajęła I miejsce w I kategorii.
Występy solistów i zespołów wokalno-muzycznych zapowiadali Natalia Łaś i Marcin Skrobot. Nasza szkoła, jako uczestnik spotkania, była reprezentowana przez uczniów klasy IV wraz wychowawczynią p. M. Magierą i poczet sztandarowy w składzie: Łukasz Urbanek, Julia Waz oraz Aleksandra Korzeń.
Halina Łaś- dyrektor
1 czerwca 2019 r. - Rodzinny Dzień Dziecka
W tym roku postanowiliśmy zorganizować Rodzinny Dzień Dziecka, czyli festyn dla wszystkich! Były życzenia dla dzieci z okazji ich święta, także zaległe życzenia dla wszystkich mam, ale przede wszystkim świetna zabawa, w której nam nie przeszkodziła chwilowa ulewa. Były występy artystyczne dzieci przedszkolnych, uczniów z klas I-III szkoły podstawowej oraz chóru szkolnego, a także rodzinne zabawy i konkursy, dmuchane zamki, przejażdżki kładem (po błocie), pumberball, malowanie twarzy, stoisko z możliwością wykonywania przez dzieci prac plastycznych i in. Imprezę uświetnił energetyczny występ zespołu SHANTEL. Zaś rodzice i członkinie KGW zadbali o to, aby nikt nie był głodny. Oferta gastronomiczna była bogata!
Wszystkim, którzy pomogli w organizacji festynu należą się podziękowania, a w szczególności: Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej i Radzie Rodziców Przedszkola wraz z rodzicami, Wójtowi i Radzie Gminy Moszczenica, Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Biblioteki w Moszczenicy, Szkolnemu Kołu Wolontariatu ,,Otwarte Serca” oraz nauczycielom i pracownikom obsługi. Szczególne słowa podziękowania należą się ks. Proboszczowi oraz sponsorom.
Halina Łaś - dyrektor
WYCIECZKA DO WROCŁAWIA
W środę, 22 maja grupa uczniów z klasy VII, VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum wraz wychowawcami: p. Edytą Sopala, p. Danutą Belczyk, p. Martą Burkot wyruszyła na trzydniową wycieczkę. Uczniowie mieli okazję podziwiać przepiękny zamek w Mosznej i poznać urocze miasteczko Paczków. Drugi dzień był ogromnym wyzwaniem, ponieważ Wrocław miał do zaoferowania mam wiele ciekawych historycznie atrakcji. Pani przewodnik przedstawiła nam historię Wrocławia, a młodzież z zainteresowaniem pogłębiała swoją wiedzę i poznawała uroki wrocławskich zabytków. W ostatnim dniu udaliśmy się do ZOO, gdzie zachwycaliśmy się Afrykarium. Dopełnieniem naszej wycieczki był rejs po Odrze.
W realizacji naszych podróżnych marzeń pomogło nam dofinansowanie uzyskane w ramach gminnego projektu ,, Narkotyki i alkohol kradną wolność”. Dziękujemy za otrzymane wsparcie.
Danuta Belczyk
NIEZAPOMNIANE CHWILE - WYCIECZKA DO OGRODZIEŃCA
Dnia 5 czerwca 2019 r. uczniowie kl. V i VI pod opieką p. Iwony Cygnarowicz, p. Bożeny Kozioł i p. Marty Szczerby udali się na wycieczkę do Parku Rozrywki w Ogrodzieńcu. Piękna pogoda oraz świetne humory towarzyszyły wszystkim uczestnikom przez całą eskapadę. Zabawę rozpoczęliśmy od Parku Miniatur, gdzie zobaczyliśmy Szlak Orlich Gniazd w skali 1:25 rozciągający się od Krakowa aż po Częstochowę. Mieliśmy okazję zobaczyć 17 makiet wiernie odtworzonych zamków i warowni. Następnie udaliśmy się do Parku Doświadczeń Fizycznych. Tam mogliśmy sprawdzić, jak działają podstawowe prawa fizyki. Każdy uczestnik mógł zbadać jak działają różne urządzenia, m.in.: symulator lotów, kalejdoskop, peryskop, dwie sprzężone huśtawki czy telegraf akustyczny. Największym zainteresowaniem wśród uczestników naszej wycieczki cieszył się symulator lotu oraz symulator dachowania. Bogatsi o wiedzę z zakresu fizyki udaliśmy się na przejażdżkę po torze saneczkowym, który również cieszył się dużym powodzeniem, nawet ostre zakręty, duża prędkość nie zniechęciły do zjazdu. To była świetna zabawa! Dużo emocji i adrenaliny. Potem, spacerkiem, przeszliśmy do Domu Legend i Strachów, gdzie przenieśliśmy się w świat baśni i legend. Mroczne wnętrze i otaczające nas nietoperze dostarczyły nam sporą dawkę strachu. Nasze piski i wrzaski słychać było na całą okolicę. Tutaj nawet najodważniejsi trzymali się grupy. Ostatnim punktem programu wycieczki był spacer po ruinach zamku, którego historia sięga XIV w. i uważany jest za najbardziej imponujące Orle Gniazdo spośród wszystkich zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zwiedzanie zakamarków zamku pod okiem przewodnika było cenną lekcją historii. Na koniec każdy z uczestników zakupił pamiątki. Bawiliśmy się świetnie. Nieco zmęczeni, ale uśmiechnięci i pełni wrażeń wróciliśmy do domów. Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych chwil, które na pewno będziemy długo pamiętać.
Bożena Kozioł
Dzień Dziecka
Pogoda nam sprzyjała w rozegraniu meczu przedszkolaków chłopaki na dziewczyny
Dużo bramek i mnóstwo piłkarskich emocji.
Każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal.
SUKCES W KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO „ANGIELSKI WYŚCIG”
31 maja uczniowie naszej szkoły po raz CZWARTY wzięli udział w Międzyszkolnym Turniej Znajomości Języka Angielskiego „Angielski Wyścig” organizowanym w Zespole Szkół Technicznych w Gorlicach. Rywalizacja odbywała się pomiędzy 10-osobowymi zespołami uczniów, reprezentującymi daną szkołę w dwóch kategoriach – Młodszej (klasy V, VI) oraz Starszej (klasy VII, VIII i III Gimnazjum). Uczniowie wykazywali się znajomością słownictwa angielskiego poprzez dopasowanie angielskiej i polskiej
wersji słówka, zaznaczając prawidłową odpowiedź a,b,c lub d przy pomocy pilotów indywidualnych współpracujących z aplikacją komputerową. Po bardzo zaciętej i wyrównanej walce zespół ze szkoły podstawowej zdobył II miejsce, przegrywając w rywalizacji finałowej z Miejskim Zespołem Szkół nr 3 73% do 75%, a zespół z klas VII, VIII i III Gimnazjum zajął II miejsce, przegrywając z gimnazjum z Biecza jedynie 6% punktów. Wśród najlepszych w |I miejsce wygrywając wszystkie mecze. Wśród wyróżnionych uczniów z najwyższymi wynikami znaleźli się: Patryk Chorąży, Natalia Łaś, Weronika Gąsior i Jolanta Gąsior. W nagrodę zostaliśmy ogłoszeni Zwycięzcami Turnieju i możemy szczycić się tym tytułem przez cały rok. Otrzymaliśmy
także Puchar, który pozostanie na terenie naszej szkoły przez następny rok, aż do następnego Turnieju.
Szkołę Podstawową reprezentowali: Patryk Chorąży, Oliwia Szczerba, Nikola Turek, Emilia Kłapsa, Karolina Majcher, Anna Podwika, Julia Szczerba, Angelika Skoczeń, Maciej Turek, Emilia Dyl.
Z kolei w skład drużyny Gimnazjum weszli: Jolanta Gąsior, Weronika Gąsior, Justyna Głąb, Sylwia Rożeń, Julia Waz, Martyna Przepióra, Natalia Łaś, Katarzyna Juszyńska, Marta Wiejaczka, Faustyna Majcher.
Gratulujemy!!!!
Opracowała
Anna Gryboś
WYRÓŻNIENIE W XVI POWIATOWYM KONKURSIE PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ
W dniu 06 czerwca 2019 dwie uczennic naszej szkoły uczestniczyły w XVI Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w Kobylance. Braliśmy w nim udział po raz siódmy. Uczestnicy prezentowali swoje umiejętności wokalno-językowe w dwóch kategoriach: młodszej (klasy IV-VI) i starszej (klasy VII-VIII oraz Gimnazjum). Naszą szkołę reprezentowały: Zuzanna Hadalska i Magdalena Wiejaczka z klasy IV. Zuzia wykonała piosenkę Alexandry Burke „Hallelujah”, natomiast Madzia zaśpiewała piosenkę Alana Walker’a „Alone”. Poziom uczestników konkursu był bardzo wysoki, a członkowie jury mieli niezwykle trudne zadanie przyznając nagrody dla najlepszych. Ogromnie cieszymy się, że wyróżnienie w kategorii młodszej otrzymała Zuzanna Hadalska.
Gratulujemy!!!
Opracowała
Anna Gryboś
O PROJEKCIE MKZ II
W II roku realizacji projektu, w roku szkolnym 2018/2019, w projekcie uczestniczyli uczniowie klasy VII i VIII (łącznie 34 osoby) ze Szkoły Podstawowej w Staszkówce wchodzacej w skład Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce.
Dzieki zajęciom warsztatowym i konsultacjom indywidualnym w wymiarze 3 godziny tygodniowo udało się przygotować kolejne 27 IPD (Indywidulanych Planów Działania), 17 dla dziewcząt i 10 dla chłopców. Z klasy VII i VIII SP było 14 DZ + 3 DZ z III G oraz 9 CHŁ z klasy VII i VIII SP + 1 CHŁ z III G.
W trakcie trwania projektu zrealizowano łącznie 104 godziny konsultacji i zajęć warsztatowych. Do godzin tych należy doliczyć także dobrowolną pracę uczniów, którzy po zajęciach zostawali i pracowali w SPINCE.
Beneficjenci uczestniczyli w następujących wyjazdach:
wyjazd do KP Policji oraz PPStraży Pożarnej w Gorlicach,
wyjazd do FHP “Barbara” Spzoo Wytwórnia Pasz w Turzy,
wyjazd na DNI OTWRTE do szkół ponadgimnazajalnych I ponadpodstawowych w Gorlicach.
Na zajęciach dodatkowo gościliśmy: panią Dyrektor Zespołu Szkół w Staszkówce, panią referent ds. kadrowych oraz .dyplomowaną panią pielęgniarkę.
Na koniec zajęć uczniowie dokonali samooceny projektu wypełniając odpowoiednie ankiety, których wyniki zostały przesłane do kordynatora projektu..
Opracowała:
Monika Magiera
Taneczne urodziny Jana Pawła II
Uczniowie naszej szkoły postanowili uczcić 99 rocznicą urodzin Polskiego Papieża w wyjątkowy sposób. 19 maja, w niedzielę, po sumie, na parkingu przy kościele parafialnym zatańczyli poloneza oraz tańce lednickie. Pierwszy z tańców wykonały dzieci z klasy II, III i IV, przygotowane przez panią Marię Fryczek, przebrane w stroje w barwach narodowych. Kolejne tańce prowadził pan Robert Frudziński – balmistrz z Tarnowa, który wcześniej przygotowywał chętne dzieci z naszej szkoły przez 2 popołudnia, a w niedzielę zaprosił wszystkich chętnych do wzięcia w nich udziału. Miło, że w taką formę świętowania włączyło się wielu odważnych parafian. Nad bezpieczeństwem czuwali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Staszkówce
Agnieszka Korzeń
Konstytucja 3 Maja
W dniu 10.05.2019 roku odbyła się uroczysta akademia poświęcona rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja. Uczniowie z klas starszych i młodszych pod kierunkiem pani Wiesławy Rojek i pana Piotra Burkota przygotowali montaż słowno – muzyczny poświęcony tematyce historycznej z tego okresu. Przypomniano losy naszego kraju oraz ważność uchwalonej Ustawy Rządowej – czyli Konstytucji3 maja z 1793 roku. Na zakończenie uczniowie biorący udział w projekcie „Małe serca dla Niepodległej” zatańczyli taniec polonez pod kierunkiem artystycznym pani Marii Fryczek. Wszystkim dziękujemy i gratulujemy wspaniałego występu.
Opracowała Wiesława Rojek
Mamy laureatkę konkursu biblijnego!
20 maja 2019 roku, w Domu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3, w Krakowie, odbyła się uroczystość wręczenia zaświadczeń i nagród laureatom tegorocznego Konkursu Biblijnego „Z Dobrą Nowiną przez życie”. Z podsumowania jakie przedstawiła przewodnicząca konkursu z Kuratorium Oświaty - pani Marzena Bąk wynikało, że w etapie szkolnym z całego województwa małopolskiego wzięło udział 5502 uczniów z klas IV - VIII, w etapie rejonowym 2182, a w wojewódzkim – 151 uczniów. Z tego 56 zostało laureatami. Miło, że wśród nagrodzonych była też uczennica klasy 8 naszej szkoły Aleksandra Korzeń. Warto dodać, że Ola jako pierwsza z dość długiej historii udziału naszych uczniów w tym konkursie w poprzednich latach osiągnęła najwyższy poziom.
Uroczystość ta odbyła się w sali królewskiej z udziałem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Małopolskiego Kuratoria Oświaty – Barbary Nowak, Dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego – Doroty Skwarek, ks. Roberta Dytko – reprezentanta Wydziału Katechetycznego z Tarnowa, wizytatorów Kuratorium Oświaty, Wydziału Katechetycznego, opiekunów, nauczycieli oraz rodziców. Poprzedziła ją modlitwa w kaplicy, w której Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie oraz ucałowanie relikwii św. Jana Pawła II.
Droga Oli do tego sukcesu była długa i trudna, ale warto było przez nią przejść choćby po to, by zobaczyć słynne okno papieskie „od środka”, przez które przemawiało jak dotąd 3 papieży!
Agnieszka Korzeń
Pełna foto i video relacja z tej uroczystości znajduje się na stronie kurii krakowskiej.
Lekcja Plastyki
Dnia 15. 05 2019 r. w ramach lekcji plastyki uczniowie klasy IV odwiedzili pracownię rzeźbiarską p. Roberta Motyki w Siedliskach. Celem wycieczki było dostarczenie wiedzy o sztuce i twórczości w naszym regionie. Pan Motyka opowiedział dzieciom o swojej artystycznej pasji. Pokazał w jaki sposób obrabiane jest drewno i jakich narzędzi używa w swojej pracy. Wszyscy z zachwytem oglądali wytwory jego pracy.
Panu Robertowi Motyce dziękujemy za serdeczne przyjęcie oraz ciekawą lekcję plastyki. M. Fryczek
Projekt MKZ II
W ostatnim czasie w ramach zajęć z projektu zakończyliśmy konsultacje indywidualne i cały czas pracujemy nad opracowywaniem IPD. Z dużą niecierpliwością oczekiwaliśmy na wyjazd.
Dnia 25 kwietnia tego roku odbyła się wycieczka zawodoznawcza. W wycieczce brali udział uczniowie klasy VII I VIII SP oraz gościnnie klasa III G. Pod opieką 5 nauczycieli, rano, wyruszyliśmy realizować kolejne punkty naszego programu wywcieczkowego.
Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy była FHP “Barbara” Spzoo Wytwórnia Pasz w Turzy. Tutaj mieliśmy możliwośc dowiedzieć się jakie osoby pracują w tym zakładzie i jakie są do pracy poszukiwane. Okazało się, że w zakładzie zatrudnione są osoby o wielu specjalnościach. Mieliśmy również okazję zobaczyć profesjonalnie laboratorium z pracownią mikrobiologiczną wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt.
Następnie udaliśmy się do Gorlic i tutaj podzieliliśmy się na dwie grupy. Pierwsza grpa wraz z opiekunami udała się na Dni Otwarte do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Uczniowie zwiedzili m.in. ZS nr 1 im. I. Łukasiewicza, ZST, ZSZ, LO Kromer i ZSE. Uczniowie poznali ofertę edukacyjną tych szkół oraz możłiwości dalszego kształcenia.
Druga grupa z opiekunami udałą się do KP Policji, gdzie zwiedziła wszystkie Wydziały w Komendzie, poznała wiele osób oraz zapoznała się z wyposażeniem policjantów udających się na służbę. Miała równiez okazję obejrzeć wewnątrz samochód policyjny. Grupa ta odwiedziła także KPP Straży Pożarnej. W Komendzie Straży Pożarnej oprócz zwiedzania budynków i możliwości poznania wielu osób, które tam pracują, uczniowie mogli bardzo dokładnie obejrzeć samochody strażackie i ich wyposażenie.
Wycieczka dostarczyła nam wielu wrażeń, dużo nowych rzeczy zobaczyliśy i poznaliśmy, beziemy ją mile wspominać. Bardzo dzięujęmy pracownikom FHP “Barbara” Spzoo, panom policjantom i panom strażakom za możliwość udostępnienia do zwiedzania budynków zakładów pracy.
MM
Marcin Skrobot III w Konkursie Wiedzy Pożarniczej
W czwartek 4 kwietnia br. w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach przeprowadzono Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". W rywalizacji udział wzięło 27 uczestników, podzielonych na trzy grupy wiekowe. Gminę Moszczenica reprezentował Marcin Skrobot z Zespołu Szkół w Staszkówce.
Uczniowie (klas VII - VIII szkół podstawowych oraz III klasy gimnazjum)
I miejsce - Konrad Kruczek (gm. Uście Gorlickie)
II miejsce - Damian Rafa (gm. Łużna)
III miejsce - Marcin Skrobot (gm. Moszczenica)
Marcinowi serdecznie gratulujemy
Podsumowanie klasowego konkursu ,,Ułamki Zwykłe”
W dniu 08.04.2019r. uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej przystąpili na lekcji matematyki do pisemnego konkursu o tytuł ,, Mistrza Ułamków Zwykłych”. W konkursie wzięło udział 25 uczniów. Celem konkursu było popularyzowanie matematyki wśród uczniów oraz poszerzanie i pogłębianie wiedzy matematycznej. Zadania konkursowe obejmowały wiadomości i umiejętności wymienione w podstawie nauczania matematyki i oparte były na treściach realizowanego programu nauczania ,,Matematyka z plusem” wydawnictwa GWO. Zadań było pięć -miały jednakowy stopień trudności dla wszystkich uczestników. Uczniowie mogli uzyskać maksymalnie 17 punktów.
Konkurs wyłonił następujących laureatów:
I miejsce i tytuł ,, Mistrza Ułamków zwykłych” - otrzymał Krzysztof Hudzik,
II miejsce – zajęła Julia Gut,
III miejsce – zajęli Oliwi Migacz, Bartłomiej Turek
Gratuluję zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów matematycznych.
Danuta Belczyk
KONKURS PLASTYCZNY "Kartka wielkanocna do Papieża Franciszka".
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprosił dzieci przedszkolne oraz uczniów z klas I-III oraz IV-VI szkoły podstawowej do udziału w konkursie plastycznym zatytułowanym "Kartka wielkanocna do Papieża Franciszka".
Zadaniem konkursowym było samodzielne stworzenie kartki wielkanocnej specjalnie dla Papieża Franciszka. Z naszej szkoły 17 uczniów podjęło się tego trudu. Byli to:
- z przedszkola: Julia Głąb, Lena Gucwa, Natalia Cichoń, Miłosz Brzęk, Natalia Gut i Kacper Ćwiklik;
- z klasy I: Marcin Madej, Szymon Antas, Milena Mentel i Małgorzata Dyl;
- z klasy II: Anna Madej i Gabrysia Cichoń;
- z klasy IV: Zuzanna Hadalska, Magdalena Wiejaczka, Anna Powałka Emilia Brzęk;
- z klasy VI: Zuzanna Brzęk
Jury w Krakowie wybierze dziewięć kartek w trzech kategoriach wiekowych, które zostają wysłane do Papieża Franciszka do Watykanu!
Ciekawe czy chociaż jedną z przesłanych przez nas kartek weźmie do swoich rąk Ojciec święty? Jesteśmy pełni optymizmu!
Agnieszka Korzeń
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny na znaczek XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę pod hasłem:
„Wstańcie, chodźmy!”
22 marca 2019 r. upłynął termin składania prac do etapu szkolnego tego prestiżowego konkursu. Prace zgłosili następujący uczniowie:
Jakub Jamer – kl. V
Martyna Potok - kl. IV
Emilia Brzęk – kl. IV
Krzysztof Hudzik – kl. IV
Anna Powałka – kl. IV
Julia Gut – kl. VI
Komisja w składzie: p. Edyta Sopala, p. Maria Fryczek, p. Joanna Knapik zgodnie zadecydowały, aby do etapu ogólnopolskiego została wysłana praca złożona przez Krzysztofa Hudzika. Po uzyskaniu odpowiednich zgód, przewidzianych w regulaminie konkursu, od rodzica ucznia, praca została wysłana na adres organizatora - Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Tłuszczu
.
Teraz czekamy na kolejne decyzje ogólnopolskiej komisji. Krzysztofowi życzymy powodzenia!
Agnieszka Korzeń-
Nauczyciel odpowiedzialny
Podsumowanie konkursu muzyczno - plastycznego
„Wiosna tuż, tuż..."
Zespół wychowawców klas I-III zorganizował 20 marca konkurs muzyczno – plastyczny pt. „Wiosna tuż, tuż..."
Celem konkursu było pobudzenie aktywności twórczej oraz wyobraźni plastyczno –muzycznej.
W konkursie brali udział uczniowie klas I-III szkoły podstawowej.
Uczestnicy mieli zaprezentować wybraną przez siebie piosenkę o tematyce wiosennej, a w konkursie plastycznym musieli wykonać "najciekawszy latawiec".
Jury w składzie: p. Wiesława Rojek, p. Maria Fryczek i p. Bożena Wąsowicz
postanowiło wybrać następujących uczniów:
W konkursie muzycznym:
I miejsce - Małgorzata Dyl (kl. I)
II miejsce - duet: Zuzanna Skrobot i Klaudia Szczerba (kl. I)
III miesce - Milena Mołda (kl. II) oraz duet z klasy I: Milena Mentel i Martyna Migacz
Dyplomy z upominkami otrzymały jeszcze dwie dziewczynki: Gabriela Cichoń i Anna Madej z klasy II,które również pięknie zaśpiewały piosenkę.
W konkursie plastycznym:
I miejsce – Błażej Przybycień (kl. II)
II miejsce – Julia Szczerba (kl. II)
III miejsce - Gabriel Rodak(kl. III), Krzysztof Zych(kl. III ), Kamil Szczerba (kl. III ), Łukasz Głąb (kl. III ), Marlena Witkowska (kl. II), Sebastian Gąsior (kl. II ), Małgorzata Dyl (kl. I), Szymon Antas (kl. I)
Po przeprowadzeniu konkursu uczniowie wspólnie zaśpiewali piosenki, słuchali bajki o wiośnie,a na koniec namalowali Panią Wiosnę.
Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Zdjęcia z konkursu można obejrzeć w galerii na stronie internetowej szkoły oraz na Facebooku. Wychowawcy klas I-III
Wycieczka śladami Ignacego Paderewskiego.
W ramach projektu pt. ,,Małe serca dla Niepodległej” realizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe ,,Patria” w Staszkówce, współfinansowanego przez Fundację PZU w ramach konkursu dotacyjnego „NIEPODLEGŁA 2018. Z Fundacją PZU po lekcjach”, dnia 12.03.2019 r. uczestnicy projektu – uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce wzięli udział w kolejnej edukacyjnej wycieczce do dworku Jana Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Celem wycieczki było przybliżenie postaci tego Wielkiego Patrioty. Na początku dzieci oglądały film związany z jego życiem i twórczością artystyczną, działalnością polityczną Polaka zasłużonego w odzyskanie niepodległości dla Polski. Dowiedziały się min. że po wybuchu I wojny światowej prowadził działalność dyplomatyczną na Zachodzie na rzecz Polski i Polaków, wykorzystując swą wielką popularność. Zbierał fundusze na pomoc ofiarom wojny i był jednym ze współzałożycieli komitetów pomocy Polakom w Paryżu i Londynie. W 1919 roku pełnił funkcję premiera rządu polskiego. Następnie dzieci słuchały jego utworów i zwiedzały pomieszczenia oraz wystawę związaną z pobytem Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Oglądały również malowniczy park wokół dworku, gdzie wykonane zostały pamiątkowe zdjęcia.
Maria Fryczek
Realizacja innowacji "Bądź bezpieczny w sieci"
Mali odkrywcy
W ramach realizowanego tematu pt. ,, Eksperymenty z mamą” uczniowie klasy 2 przeprowadzali wraz z wychowawcą doświadczenia i eksperymenty z różnych dziedzin.
Na początek omówione zostały warunki bezpiecznego przeprowadzania doświadczeń. Następnie pod okiem nauczyciela chętni uczniowie przeprowadzali doświadczenia, eksperymenty związane z powietrzem, różnymi cieczami i przedmiotami. Wszyscy uczniowie z dużym zainteresowaniem obserwowali dane doświadczenie. Były one proste do wykonania i bardzo ciekawe. Dzieciom najbardziej podobały się doświadczenia pt. ,, Kolorowe wodne wulkany”, ,, Jajko w butelce” , ,, Magiczny balonik”, ,, Wędrująca woda”, i , Skaczące rodzynki”. Na koniec wspólnie omawiamy wyniki i wyciągaliśmy wnioski. Lekcja doświadczeń sprawiła dzieciom dużo radości i frajdy.
M. Fryczek
"Program edukacji stomatologicznej"
W przedszkolu w grupie "Słoneczek" i w klasie I będzie realizowany program edukacji stomatologicznej "Niesamowity świat higieny jamy ustnej" przygotowanym przez Instytut Blend-a-med Oral-B. Celem programu jest wykształcenie przez dzieci pozytywnych nawyków dbania o higienę. Dzieci zdobędą niezbędną wiedzę na temat higieny jamy ustnej, dbania o zęby, sposobów i częstotliwości prawidłowego szczotkowania zębów oraz przełamania bariery regularnych wizyt stomatologicznych. Po zakończeniu realizacji programu dzieci otrzymają certyfikaty poświadczające udział w zajęciach.
Wychowawcy: Małgorzata Gucwa i Bożena Wąsowicz
Wyślij pączka do Afryki 2019
W tłusty czwartek, 28 lutego, od rana w naszej szkole pachniało pączkami i innymi smakołykami, które uczniowie przynieśli na kiermasz. Wolontariusze w czerwonych koszulkach z napisem SOS dla Afryki mieli pełne ręce roboty. Kącik Patrona na parterze zamienił się w „afrykańską cukiernię”, gdzie każdy mógł zakupić coś słodkiego, a tym samym wesprzeć misjonarzy i ich projekty. Tegoroczny dochód z całej akcji wyniósł: 787, 56 zł i w całości został przekazany na cele misyjne na pośrednictwem Fundacji Kapucyni i Misje.
Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie!
Agnieszka Korzeń – opiekun SKW „Przyjazne serca”
Warto czytać Ewangelię…
Za nami rejonowy etap Biblijnego Konkursu Tematycznego „Z Dobrą Nowiną przez życie” dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego w roku szkolnym 2018/2019. W etapie rejonowym Konkursu wzięło udział 2182 uczniów. Wśród nich 4 uczniów z naszej szkoły. Do etapu wojewódzkiego z całej małopolski zakwalifikowano 153 uczniów, którzy w eliminacjach rejonowych otrzymali co najmniej 80% punktów możliwych do uzyskania, tj. 64. Cieszymy się, że pośród nich mamy 1 uczennicę z klasy VIII – Aleksandrę Korzeń, która uzyskała 66 pkt. Gratulujemy jej i życzymy dużo sił w przygotowaniach do ostatniego już etapu, który odbędzie się 26 marca 2019 roku w Domu Duszpasterskim przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie.
Agnieszka Korzeń
Mecz Plus Ligi
Grupa uczniów z naszej szkoły, wspólnie ze szkołą w Moszczenicy wybrała się na mecz siatkówki do Rzeszowa. Mecz odbył się pomiędzy drużnyami Asseco Resovia Rzeszów - Trefl Gdańsk. Wyjazd odbył się w dniach 20.02.2019r. Były to niezapominaie siatkarskie emocje mogliśmy oglądać najlepszych zawodników grających w Plus Lidze. Serdecznie dziękujemy naszemy Panu Wójtowi Jerzy Wałęga za pokrycie kosztów przejazdów.
Również podziękowania kierujemy do zawodników Trefla Gdańsk za pamiątkowe zdjęcia, a zwłasza Michałowi Kozłwoskiemu i Piotrowi Nowakoskiemu, który przekazał koszulkę na operacjie dla Antosi.
Dziękujemy!!!
Projekt MKZ II
W miesiącu lutym w ramach zajęć z projektu MKZ II odbyły się spotkania zawodoznawcze. Gościliśmy na zajęciach następujące osoby: panią mgr Halinę Łaś, która jest dyrektorem Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce, panią mgr Anetę Hudzik, która w naszej szkole pracuje jako starszy referent w dziale kadrowym, oraz panią mgr Agnieszkę Korzeń, która z zawodu jest pielęgniarką i nauczycielką.
Pani Aneta opowiadała nam o swojej ścieżce kariery naukowej, od czasu zakończenia gimnazjum, aż do zdobycia obecnego zawodu oraz o obecnych obowiązkach w pracy.
Pani Dyrektor opowiadała nam, jak to jest zarządzać szkołą „jako przedsiębiorstwem”. Mówiła o uprawnieniach, jakie posiada, które są niezbędne do pełnienia tej funkcji oraz o minusach i plusach tej pracy.
Pani Agnieszka, która wiele lat pracowała jako pielęgniarka, mówiła nam o tym jak zdobyła ten zawód oraz podzieliła się swoim bogatym, zawodowym doświadczeniem. To spotkanie zrobiło na młodzieży największe wrażenie, gdyż dowiedzieli się o różnych sytuacjach jakie mogą mieć miejsce w przychodni czy szpitalu.
Bardzo dziękujemy paniom, że zgodziły się wziąć udział w naszych zajęciach i podzielić swoim doświadczeniem zawodowym.
Dzień Babci i Dziadka.
Od wielu lat w kalendarz uroczystości szkolnych na stałe wpisany jest Dzień Babci i Dziadzia. Tak również było i w tym roku.
13 lutego dzieci z klas I-III przedstawiły inscenizację dla swoich bardzo licznie przybyłych Babć i Dziadziów. Wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki, które pięknie przedstawiły "Czerwonego Kapturka", recytowały wiersze,śpiewały piosenki, tańczyły, a także uczniowie klasy III zagrali na fletach "sto lat". W dalszej części uroczystości Pani Dyrektor Halina Łaś przemówiła do miłych gości, po czym zostali oni zaproszeni do klas na słodki poczęstunek, przygotowany przez mamy.
Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swoich wnuków, jak w tym dniu.
Wychowawczynie klas I-III
Misyjne zainteresowania naszych uczniów!
Cieszy fakt, że coraz więcej uczniów naszej szkoły interesuje się misjami. Wszystko zaczęło się od kolędowania misyjnego, które w tym roku odbyło się już po raz 12. Od trzech lat rozpoczęły się wyjazdy na Dni Formacji Misyjnej do Czchowa, zarówno podczas ferii jak i podczas wakacji. W tym roku taką formę wypoczynku podczas ferii zimowych wybrało aż 13 uczniów z klas IV – VI i 7 z klas VII VIII. Był to czas spędzony na modlitwie, pracy w grupach, zabawach na śniegu, dyskusjach i poznawaniu wielu nowych przyjaciół. Wrócili stamtąd bardzo zadowoleni i już czekają na kolejny wyjazd. Ponadto 2 uczennice zostały nagrodzone w Diecezjalnym Konkursie Wiedzy Misyjnej pt. „25 lat posługi tarnowskich misjonarzy w Boliwii” organizowanym przez Wydział Misyjny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Jedna z nich: Anna Powałka wylosowała pierwszą nagrodę (darmowy wyjazd na wakacje do Czchowa na DFM) a druga – Aleksandra Korzeń jedną z pozostałych 7 nagród czyli cały zestaw misyjnych gadżetów. Gratulacje!!
Szkoda, że nie udało nam się zorganizować wyjazdu na Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych do Szymbarku. Może za rok się uda…
Agnieszka Korzeń
Bal karnawałowy 2019
W dniu 14 II 2019 roku, w naszej szkole, odbył się bal karnawałowy. Uczniowie przebrani w ciekawe stroje świetnie się bawili. Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało konkurs na „królową i króla balu”. Z klas I – IV szkoły podstawowej zostali wybrani: Martynka Potok i Grzesiu Wąsowski. Natomiast z klas starszych: Justyna Smoleń i Kacper Wąsowski. Ponadto wolontariusze rozprowadzali „PRZYJAZNE SERCA”, czyli lizaki, na których były przyklejone miłe słowa np. „cieszę się z naszej przyjaźni”, „fajnie, że jesteś w naszej szkole” czy „na Ciebie mogę zawsze liczyć”. Można też było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Ten dzień na pewno dla uczniów należał do miłych, a dla wolontariuszy, nauczycieli czuwających nad bezpieczeństwem i rodziców dbających o poczęstunek, do pracowitych dni… Dziękujemy im za to!
Agnieszka Korzeń
Mamy nowych wolontariuszy!
W dniu 5 lutego 2019 roku, w naszej szkole, odbyło się uroczyste przyjęcie w szeregi Szkolnego Koła Wolontariatu nowych wolontariuszy. SKW „Przyjazne serca” wzbogaciło się o 16 uczniów, którzy pragną bezinteresownie pomagać innym włączając się różnorodne akcje. Młodzież ta już od początku roku wykazywała się aktywnością, lecz dopiero otrzymane z rąk pani dyrektor legitymacje uczyniły ich pełnoprawnymi „przyjaznymi sercami”. Oby tylko nie ostygł ich zapał…
Agnieszka Korzeń – opiekun SKW
Program ”Były sobie pieniądze”
W przedszkolu w grupie „ Słoneczek” będzie realizowany program edukacji ekonomicznej „Były sobie pieniądze”, którego organizatorem jest Fundacja BGK w Warszawie. Celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy finansowej dzieci, wprowadzenie w podstawy finansów tak, aby potrafiły lepiej funkcjonować w nowoczesnym społeczeństwie. Cele programu będą realizowane poprzez przeprowadzenie zajęć o finansach, których tematyka będzie związana z zakresem znajomości m.in. podstaw ekonomii, zarządzania finansami osobistymi, roli i funkcji banków oraz umiejętności krytycznego myślenia , zastosowania tej wiedzy w praktyce i podejmowania racjonalnych wyborów konsumenckich. Po zakończeniu realizacji programu przedszkolaki otrzymają certyfikaty poświadczające udział w zajęciach.
Wychowawca: Małgorzata Gucwa
,,Pies mój przyjaciel”
W dniu 5 lutego 2019 r. w Przedszkolu Samorządowym oraz w klasach I-III Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce odbyły się spotkania prelekcyjne dla czterech grup pt. ,,Pies mój przyjaciel – bezpieczne formy relacji z psem oraz metody ochrony przed skutkami ataku psa”. Prelekcje z udziałem psa, prowadził treser z Centrum Szkolenia Psów Obronnych Nowy Sącz – Nowy Targ Podhale z siedzibą w Nowym Sączu. W czasie prelekcji omawiane zostały sposoby bezpiecznego zachowania się dzieci podczas kontaktów z psem lub innymi zwierzętami oraz przestawione zostały prawidłowe postawy dziecka podczas ataku psa. Chętne dzieci, pod okiem tresera, miały okazję zapoznania się z psem. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci. Prowadzący w sposób profesjonalny i bezpieczny przybliżył dzieciom zagadnienia związane z opieką nad psem. Na koniec spotkania został rozstrzygnięty ogłoszony wcześniej konkurs plastyczny pt. ,,Pies mój przyjaciel”. Nagrody dla laureatów i uczestników konkursu zapewnił treser p. Marek Pakosz.
Słowa podziękowania dla organu prowadzącego za sfinansowanie kosztów prelekcji.
Zaproszenie dla chętnych
Nasza szkoła już po raz szósty przygotowuje się do akcji "Wyślij pączka do Afryki".
Głównym organizatorem tej akcji jest Fundacja Kapucyni i Misje z Krakowa. Zbieramy fundusze na realizację projektów, które prowadzą bracia misjonarze w Afryce. Tegoroczne hasło: „Podaruj dzieciom szkołę”. Jeżeli chcesz przyłączyć się do tej akcji możesz przynieś do szkoły w tłusty czwartek 28 II 2019r. od godz 715 różne smakołyki. Mogą to być pączki, chrusty, mufinki, róże karnawałowe, szarlotki a nawet słodycze. Przekaż je uczniom ze Szkolnego Koła Wolontariatu, którzy będą ubrani w czerwone koszulki z napisem SOS dla Afryki. W ciągu dnia wszystkie dzieci będą mogły przyjść na kiermasz i zakupić coś słodkiego. Ceny słodyczy około 2 zł. Cały dochód z akcji prześlemy misjonarzom.
Szczegóły na plakatach w szkole lub na stronie:
WWW.PACZEK.KAPUCYNI.PL
Agnieszka Korzeń - opiekun SKW
,,Małe serca dla Niepodległej”
Od października 2018 r co tydzień odbywają się dodatkowe zajęcia dla dzieci z klas I- IV w ramach realizowanego projektu ,,Małe serca dla Niepodległej” współfinansowanego przez Fundację PZU w ramach konkursu dotacyjnego „NIEPODLEGŁA 2018. Z Fundacją PZU po lekcjach”. Dzieci uczestniczą:
w zajęciach muzycznych prowadzonych przez p. Piotra Burkota, zajęciach literacko- historycznych prowadzonych przez p. Wiesławę Rojek oraz zajęciach tanecznych prowadzonych przez p. Marię Fryczek.
Na zajęciach muzycznych rozwijają swoje zdolności wokalne, uczą się piosenek patriotycznych oraz słuchają muzyki klasycznej wybitnych twórców narodowych. Na zajęciach literacko- historycznych poszerzają wiedzę na temat uwarunkowań historycznych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, utrwalają wiadomości związane z symbolami narodowymi, poznają historię Polski, poszerzają wiedzę na temat faktów biograficznych dotyczących życia oraz działalności politycznej Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Eugeniusza Kwiatkowskiego , Marii Konopnickiej i ich wkładu w odzyskanie i budowę Polski niepodległej. Uczestnicy zajęć przygotowują się do konkursu wiedzy o Polsce. W ramach zajęć poznają także miejsca związane z działaniami wojennymi z okresu I wojny światowej. Natomiast na zajęciach tanecznych bawią się przy muzyce, ćwiczą koordynację i synchronizację ruchów oraz uczą się kroków i układu tanecznego do tańca polonez. Dodatkowo, na feriach, odbyły się zajęcia muzyczne prowadzone przez p. Urszulę Rojek śpiewaczkę operową z Wiednia. Dzieci zapoznały się z rodzajami głosów ludzkich, budową dzieł muzycznych oraz z postaciami muzycznymi i ich utworami. Prowadząca wykonywała z dziećmi ćwiczenia z emisji głosu oraz przygotowywała utwory patriotyczne na koncert finałowy. Uczestnicy projektu mieli możliwość wysłuchania pieśni patriotycznych w jej wykonaniu.
Wszystkie zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem. Dzieci chętnie na nie przychodzą i aktywnie w nich uczestniczą.
Opracowała: W Rojek, M. Fryczek
Wyniki plebiscytu życzliwości
najżyczliwszy nauczyciel - p. Małgorzata Dranka,
najżyczliwszy uczeń - Aleksandra Wrona, Natalia Łaś
„Odnowi oblicze ziemi” czyli Orszak Trzech Króli 2019
6 stycznia 2019 roku ulicami wielu polskich miast i wsi przeszły Orszaki Trzech Króli. Tegoroczne hasło brzmiało: „Odnowi oblicze ziemi”. Są to słowa polskiego papieża, które wypowiedział podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. Właśnie w tym roku będziemy obchodzić 40 rocznicę tego wydarzenia. „ My Jana Pawła uczniowie” szczycący się z tego, że jest On patronem naszej szkoły włączyliśmy się w przygotowanie tego przedsięwzięcia.
Uczniowie zaangażowali się w przygotowanie oprawy Mszy św., której przewodniczył, wizytujący w tym czasie naszą parafię, biskup Leszek Leszkiewicz. Wielu odgrywało przewidziane w scenariuszu role np. Matki Bożej, króla, aniołów, pasterzy, diabłów. Gimnazjalista Wojtek Szczepanik niósł orszakową flagę. Młodsze dzieci rozdawały uczestnikom orszaku okolicznościowe korony, śpiewniki i naklejki. Ci, którzy obdarzeni są talentem muzycznym weszli w skład orszakowej orkiestry, którą utworzył p. Piotr Burkot, inni zadbali by nagłośnienie działało. Nauczycielka, p. Bożena Wąsowicz, wspólnie z p. Joanną Łaś zaaranżowały dwór Heroda przy głównym wejściu do budynku szkoły. Ksiądz proboszcz Krzysztof Jarmuła „użyczył” głosu Janowi Pawłowi II, który przekazywał nam ważne przesłanie. Jednym słowem Orszak był wydarzeniem, w którym społeczność szkolna nie zawiodła swego Patrona.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jego przygotowania.
Agnieszka Korzeń- czuwająca nad scenariuszem OTK
W małym miasteczku Nazaret… - od tego wszystko się zaczęło”
czyli spotkanie Bożonarodzeniowe 2018
21 XII 2018 roku, kiedy atmosfera Świąt Bożego Narodzenia przepełniała już nasze serca, cała społeczność naszej szkoły spotkała się na sali gimnastycznej, by przekazać życzenia, obejrzeć jasełka oraz wspólnie pokolędować. W małym miasteczku Nazaret… - od tego wszystko się zaczęło” to tytuł przedstawienia, które zaprezentowały przedszkolaki z grupy „Słoneczka”. Przebrane w piękne stroje odważnie recytowały swoje role oraz śpiewały przygotowaną kolędę i pastorałkę. Następnie chór szkolny podgrzał atmosferę śpiewając najbardziej znane kolędy przy akompaniamencie muzykujących uczniów. Całość spotkania zakończyły życzenia składane przez panią Dyrektor Halinę Łaś, wójta gminy pana Jerzego Wałęgę oraz uczniów. Wszyscy w dobrych nastrojach udaliśmy się na przerwę świąteczną.
Agnieszka Korzeń
PROJEKT MKZ II
W tym roku szkolnym w naszej szkole nadal kontynuowany jest projekt Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II, zwany przez uczniów popularnie „SPInKą”. Uczniowie klasy VII i VIII, którzy w tym roku biorą udział w tym projekcie, w I półroczu oprócz zajęć warsztatowych uczestniczyli także w konsultacjach indywidualnych. Konsultacje te odbywały się o 7.00 rano i mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych w grudniu i styczniu systematycznie w nich uczestniczyli.
W II półroczu będziemy kontynuować konsultacje indywidualne oraz rozpoczniemy konsultacje IPD. Będą także spotkania zawodoznawcze z ciekawymi osobami oraz wyjazdy. Z odbytych spotkań i wyjazdów na bieżąco będziemy umieszczać informacje na stronie. Zapraszamy do udziału.
MM
Dyktando dla Niepodległej
W dniu 27.11.2018r.odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs ,,Dyktando dla Niepodległej”. Został on zorganizowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz kształtowanie postawy zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii. Konkurs miał charakter otwarty i został skierowany do uczniów klas VIII i III gimnazjum. Do zdobycia tytułu Mistrza Ortografii stanęła dziesiecioosobowa grupa uczniów wyłoniona z eliminacji szkolnych, która zmagała się z ortograficznymi pułapkami.
Po przeglądnięciu dyktand jury ogłosiło następujące wyniki:
Weronika Gąsior, ucz. klasy III Gimnazjum im. Jana Pawła II w Staszkówce- Mistrz Ortografii Gminy Moszczenica Natalia Kucharczyk, ucz. kl.VIII Szkoły Podstawowej im. Bogusława Wanata w Moszczenicy-
I Wicemistrz Ortografii Jolanta Gąsior, ucz. kl. III Gimnazjum im. Jana Pawła II w Staszkówce- II Wicemistrz Ortografii Agnieszka Gryboś, ucz. kl. III Gimnazjum im. ks. abp.Leona Wałęgi w Moszczenicy- ex aequo II Wicemistrz Ortografii
Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia: Anna Jerzak, Julia Waz, Martyna Przepióra, Kamil Lepak,Kamila Puchowicz, Karolina Kural.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Barbara Jerzak
Szkolny etap Tematycznego Konkursu Biblijnego „Z Dobrą Nowiną przez życie”
19 listopada 2018 roku, w naszej szkole, został przeprowadzony szkolny etap Tematycznego Konkursu Biblijnego „Z Dobrą Nowiną przez życie”. Organizatorem tego konkursu dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego w roku szkolnym 2018/2019 jest Małopolski Kurator Oświaty. Przeprowadza on ten konkurs we współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Patronat nad Konkursem sprawują: Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski–Metropolita Krakowski oraz Ksiądz Biskup Andrzej Jeż Biskup Tarnowski. Tematem tegorocznej edycji jest znajomość Ewangelii wg św. Mateusza.
Do etapu szkolnego zgłosiło się 5 uczniów z naszej szkoły z czego 4 zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego. Są to: Aleksandra Korzeń i Faustyna Majcher z kl. VIII oraz Szymon Korzeń i Marta Wiejaczka z kl. VII.
Teraz przed nami intensywne przygotowania do kolejnych zmagań, które odbędą się 11 lutego 2019r.
Agnieszka Korzeń - katechetka
PODSUMOWANIE TYGODNIA PROFILAKTYKI „WIEM, CO JEM”
Wzorem ubiegłego roku szkolnego w drugiej połowie listopada w naszej szkole zorganizowano Tydzień Profilaktyki pod hasłem „Wiem, co jem.” Jego głównym celem było propagowanie zdrowego trybu życia wśród uczniów, na który składa się nie tylko zdrowe odżywianie, ale także aktywność fizyczna. W tygodniu poprzedzającym zaplanowane działania wychowawcy wszystkich klas przeprowadzili z uczniami zajęcia dotyczące powyższych zagadnień. Tydzień Profilaktyki zorganizowano tak, aby każdy dzień poświęcić innemu aspektowi zdrowego trybu życia. W poniedziałek postawiono na owoce, stąd podstawą drugiego śniadania dla wszystkich uczniów były przyniesione przez nich owoce. We wtorek natomiast zorganizowano „Dzień Wody”, w którym uczniowie starszych klas
rozdawali swoich kolegom kubeczki z czystą wodą pitną, ukazując tym samym jej istotne znaczenie dla naszego organizmu i zachęcając do jej codziennego spożywania. W celu przekazania uczniom jak najszerszej wiedzy na temat tego jak powinien wyglądać ich prawidłowy jadłospis, zaproszono na
spotkanie ekspertów ds. reedukacji żywieniowej z Centrum Dietetycznego Naturhouse w Gorlicach. Zaproszeni goście zapoznali uczniów z zasadami prawidłowego odżywiania, ukazali także w jaki sposób można samodzielnie przygotować zdrowe drugie śniadanie oraz przekąski. Dodatkowo, dwa razy w tygodniu uczennice klasy V zorganizowały na przerwach zajęcia aerobiku, w których prócz dobrej zabawy zachęcano do codziennej dawki ruchu, aby wzmacniać swój organizm, jak również wspomagać swój metabolizm. W ramach Tygodnia Profilaktyki zorganizowano szereg konkursów, m.in. konkurs plastyczny „Wiem, co jem” dla klas I-III SP, a oto wyniki:
I miejsce – Marlena Witkowska
II miejsce – Sebastian Gąsior
III miejsce – Radosław Hadalski, Oskar Urbanek
Dla uczniów klas IV – III G zorganizowano konkurs na najlepszy przepis na zdrową przekąskę. Najlepsze przepisy należały do:
I miejsce – Emilia Kłapsa
II miejsce – Marta Wiejaczka
III miejsce – Katarzyna Juszyńska
Fundatorem nagród dla zdobywców I miejsca w powyższych konkursach była właścicielka sklepu wielobranżowego w Staszkówce pani Lucyna Markowicz.
Ponadto, zorganizowano międzyklasowy konkurs na najciekawszą gazetkę o tematyce zdrowego odżywiania, w którym aż trzy klasy otrzymały I miejsce ex aequo: VI, VII oraz VIII. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
Mamy nadzieję, iż różnorodność działań podjętych w ramach organizacji Tygodnia Profilaktyki pozwoliła każdemu znaleźć coś dla siebie, a zdobyta w ten sposób wiedza posłuży naszym uczniom w przyszłości do ukształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych.
Dranka Małogorzata
Magiera Monika
Znajdź się wśród życzliwych.
21 listopada 2018 r. z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień, uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki przyłączyli się do akcji pisania listów i tworzenia kartek, dla chorych dzieci z Marzycielskiej Poczty. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję. Dodatkowo odbył się plebiscyt na najbardziej życzliwych uczniów i nauczycieli. Wyniki wkrótce.
ŚNIADANIE DAJE MOC
Klasy I-III w bieżącym roku szkolnym,jak co roku przyłączyły się do ogólnopolskiego programu ŚNIADANIE DAJE MOC, będącego elementem edukacji zdrowotnej. Podczas zajęć poznaliśmy zasady zdrowego odżywiania. Dowiedzieliśmy się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia.
W tym dniu przygotowaliśmy wspólnie zdrowe śniadanie. Uczniowie przynieśli potrzebne produkty, z których wykonaliśmy zdrowe, pożywne kanapki, przekąski i sałatki. Wykorzystaliśmy do nich także przyniesione z domu warzywa. Na deser jedliśmy owoce oraz piliśmy sok wyciśnięty z pomarańczy. Wspólne śniadanie było dla nas świetną zabawą, a zarazem nauką o tym - jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie.
Wychowawcy klas I-III
Podsumowanie szkolnego konkursu
,,Polskie drogi do niepodległości”
Konkurs był adresowany do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Celem konkursu było upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczniów, upowszechnianie wiedzy z zakresu historii Polski, kształtowanie szacunku wobec dokonań bohaterów tamtych dni, współzawodnictwo, twórcza rywalizacja dzieci i młodzieży.
Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: kat. I: uczniowie klas IV, V szkoły podstawowej i kat. II: uczniowie klasy VI, VII, VIII i III gimnazjum. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 28 uczniów. Konkurs został zorganizowany i przeprowadzony przez p. Edytę Sopalę i p. Bożenę Kozioł.
Wyniki konkursu w kat. I:
1. msc. ex aequo - Anna Powałka i Dominik Turek
2. msc. ex aequo - Amelia Turek i Emila Dyl
3. msc. - Julia Szczerba
Wyniki konkursu w kat. II:
1. msc. ex aequo - Marta Wiejaczka i Katarzyna Juszyńska
2. msc. - Dagmara Madej
3. msc. - Aleksandra Korzeń
,,Niepodległa-słowami dzieci,,
Dnia 14 listopada 2018r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej ,,Niepodległa-słowami dzieci,, w którym udział wzięli uczniowie klas I-III.
Celem konkursu było:
- upamiętnienie 100-lecia odzyskania niepodległości
- kształtowanie uczuć patriotycznych
- rozwijanie umiejętności recytatorskich
- rozwijanie zainteresowania poezją
- upowszechnienie kultury żywego słowa.
Laureaci zostali wyłonieni przez jury,wg poniższych kryteriów oceny:
- doboru utworu
- opanowanie pamięciowe tekstu
- interpretacja wiersza
- dykcja (sposób mówienia, poprawność wypowiedzi).
Jury wyłoniło następujących zwycięzców:
Klasa I:
I miejsce - Grzegorz Wąsowski
II miejsce - Julia Szczerba
III miejsce - Małgorzata Dyl
Klasa II:
I miejsce - Julia Łaś
II miejsce - Michał Jędrzejek
III miejsce - Joanna Turek
Klasa III:
I miejsce - Kamil Szczerba
II miejsce - Jakub Szczerba
III miejsce - Krzysztof Zych
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. Wychowawcy klas I-III
Uroczystość 100 -lecia
odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 15. rocznica nadania Zespołowi
Szkół w Staszkówce imienia Jana Pawła II.
W dniu 9 listopada 2018 r. społeczność szkolna Zespołu Szkół im. Jana Pawła II wraz z mieszkańcami Staszkówki świętowali dwie ważne rocznice, pierwsza to 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a druga to 15. rocznica nadania Zespołowi Szkół w Staszkówce imienia Jana Pawła II. Uroczystości odbyły się w kościele parafialnym w
Staszkówce.
Świętowanie rozpoczęła uroczysta msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. bp Stanisław Salaterski. W wygłoszonej homilii ks. biskup nawiązywał do postaci Patrona naszej szkoły. Mówił o jego patriotyzmie. Przypominał, że polski Papież nazywał Ojczyznę swoją Matka i był zatroskany o jej losy. Po mszy świętej Jerzy Wałęga wójt naszej gminy przywitał wszystkich zebranych, w tym zaproszonych gości, a w szczególności; ks. prałata Czesława Paszyńskiego – asystenta kościelnego Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej, ks. dr. Andrzeja Turka – rodaka, ks. Zdzisława Lisowskiego – byłego proboszcza oraz Halinę Węgrzyn – przewodniczącą Społecznej Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej, Zofię Kamińską – przewodniczącą Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Powiatu Gorlickiego, Mieczysława Hieronima Kamińskiego – Króla Kurkowego AD 2018 i Józefa Mendykę – Starszego Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Dworu Karwacjanów w Gorlicach wraz z przybyłymi braćmi, Mirosława Śledzia – wizytatora nowosądeckiej Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Stanisława Szczerbę - przewodniczącego Rady Gminy Moszczenica wraz z radnymi, Jolantę Bielewicz – skarbnika i Teresę Brągiel – sekretarza Gminy Moszczenica, Witolda Bogdana - dyrektora Zespołu Szkół w Moszczenicy. Bogusława Moronia – dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sitnicy, Jana Gąsiora – sołtysa sołectwa Staszkówka, Stanisława Pyzika – prezesa OSP w Staszkówce, Lucynę Kłapsę –
przewodniczącą KGW w Staszkówce, Barbarę Szczerbę – przewodniczącą Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Staszkówce, Edytę Wiktor – przewodniczącą Rady Rodziców Przedszkola Samorządowego w Staszkówce, a także poczty sztandarowe, czynnych i emerytowanych nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół w Staszkówce, uczniów, rodziców oraz mieszkańców Staszkówki. Następnie, w swoim przemówieniu, Wójt odniósł się do historycznego wymiaru polskich dróg prowadzących do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dalszy ciąg obchodów stanowiła część artystyczna, przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół w Staszkówce, składająca się z dwóch części; pierwszej
patriotycznej i drugiej poświęconej patronowi. W ten sposób uczniowie chcieli oddać hołd zarówno tym, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny jak również Patronowi swojej Szkoły. Część artystyczna rozpoczęła się od wspólnego śpiewu hymnu narodowego, a zakończyła wspólnym odśpiewaniem hymnu szkoły. Podczas uroczystej akademii można było wysłuchać wierszy recytowanych przez uczniów, piosenek w wykonaniu chóru szkolnego i solistek, a także oryginalnie brzmiących
słów św. Jana Pawła II. Trwałą pamiątką połączonych obchodów będzie okolicznościowa tablica pamiątkowa, poświęcona przez ks. Biskupa i odsłonięta przez ks. Biskupa, ks. Proboszcza i Wójta, a ufundowana, w imieniu mieszkańców Staszkówki, przez Jerzego Wałęgę – wójta Gminy Moszczenica.
Uroczystość zakończyło wystąpienie dyrektora Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce, nawiązujące m.in. do jubileuszu 15. rocznicy nadania imienia Jana Pawła II. Na tę okoliczność została opracowana publikacja pt. ,,15 lat z Janem Pawłem II”, zawierająca informacje o najważniejszych przedsięwzięciach związanych z pracą wychowawczą wokół Patrona w ciągu 15 lat. Powstał także III tom ,,Listów sercem pisanych” – zbiór osobistych listów napisanych przez uczniów do Jana Pawła II.
Należy podkreślić bardzo dużą konsolidację społeczności szkolnej i lokalnej w celu jak najlepszego przygotowania się do wspólnego świętowania i przeżycia tej wyjątkowej, historycznej uroczystości. Przykładem zaangażowania było wykonanie biało-czerwonych kotylionów przez Radę Rodziców, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Szkolne Koło Wolontariatu. Dzięki temu wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali je przez wejściem do kościoła.
Pragnę złożyć gorące słowa podziękowania i uznania ks. proboszczowi, władzom samorządowym, nauczycielom, rodzicom, uczniom oraz przedstawicielom społeczności lokalnej za pomoc w organizacji uroczystości, będącej wyrazem naszej dumy i radości z tego, że możemy żyć w wolnej Polsce.
Halina Łaś – dyrektor
Zespołu Szkół im. Jana Pawła II
w Staszkówce
Mamy To!!!
Nasza Szkoła zostaje Mistrzem Powiatu Gorlickiego w Piłce Halowej Dziewcząt
Wygrywamy pewnie i nawet nie tracimy żadnej bramki!!!
ZS Staszkówka - Sp Ropa 2 1:0
ZS Staszkówka - Libusza 2:0
ZS Staszkówka - SP Śnietnica 2:0
Gratulacje!!!
Brawo Pierwszaki
II miejsce w powiatowych zawodach o puchar Tymbarku w kat. U 8. Dla nas to duży sukces w naszej nowo powstałej drużyny Beskidzkiej Akademii w Staszkówce, Którą reprezentują nasi uczniowie. do turnieju przystąpiło 5 drużyn. Wyniki poszczególnych meczy:
Staszkówka - Bobowa 3:0
Staszkówka - Gorlice 1:1
Staszkówka - Kryg 3:0
Staszkówka - Ropa 0:3
Jak na pierwszy poważny turniej chłopaki spisali się znakomicie i oby tak dalej
Kolejny wspaniały sukces dla naszej szkoły w Staszkówce
II miejsce w halową piłkę dziewczyn na powiecie
W Libuszy został y rozegrane mistrzostwa powiatu w piłce noznej dziewcząt. Nasz zespół spisał się bardzo dobrze patrząc, że w naszej drużynie to wiekszości dziewczyny z IV i V klasy.
Staszkówka - Brunary 2:0
Staszkówka - Ropa 3:0
Staszkówka - Szalowa 2:4
Wielkie gratulacje!!!
Pracujemy pełną parą…!!!
W dniu 31 października 2018 r. uczniowie dwóch najstarszych klas w szkole spróbowali swych sił, przystępując do pierwszych w tym roku egzaminów próbnych z języka angielskiego. Ósmoklasiści zmierzyli się z czekającą ich nową formą egzaminu, zawierającą zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Swoista nowością dla uczniów jest zadanie wymagające precyzyjnego przekazu informacji w języku polskim na podstawie analizy tekstu w języku angielskim. Natomiast uczniowie III klasy gimnazjum przystąpili do dwóch części egzaminu, poziomu podstawowego, którego arkusz zawiera zadania zamknięte oraz poziomu rozszerzonego, podczas którego rozwiązywali zadania zamknięte, a także otwarte. Otrzymane wyniki posłużą nie tylko do zwrócenia uwagi na obszary, które wymagają doskonalenia, ale także pozwolą sprawdzić uczniom swoją dotychczasową wiedzę, wskazując nad czym powinni jeszcze popracować. Pomimo, iż uczniowie tych dwóch klas przystąpią do dwóch typów egzaminów z języka angielskiego, ich cel i marzenia nie zmieniają się: ZDAĆ JAK NAJLEPIEJ I DOSTAĆ SIĘ DO WYMARZONEJ SZKOŁY PONADPODSTAWOWEJ, czego im bardzo życzymy i trzymamy kciuki na właściwych egzaminach w kwietniu.
M.D.
A.G.
Światowy Dzień Postaci z Bajek
5 listopada w klasie pierwszej odbył się Światowy Dzień Postaci z Bajek. Dzień
ten miał na celu przypomnieć dzieciom, jak ważne są bajki,ponieważ są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, niezastąpionym sposobem wzbogacania wyobraźni. W tym dniu niektóre dzieci przyszły przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Uczniów odwiedziła p. Agatka Skrobot, która przeczytała bajkę pt. ,,Miś Uszatek,,. To spotkanie sprawiło wszystkim wiele radości. Następnie p. Agatka wręczyła dzieciom upominki. Na koniec dzieci losowały jedną postać i miały rozpoznać z jakiej bajki ona pochodzi,a potem ją malowały. Dzień ten był pełen wrażeń.
B. Wąsowicz
„Szlakiem Niepodległości” – wycieczka do Wierzchosławic, Mościc i Tarnowa.
Dnia 24.10.2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pierwszej edukacyjnej wycieczce realizowanej w ramach projektu pt. ,,Małe serca dla Niepodległej” współfinansowanego przez Fundację PZU. Celem wycieczki było poznanie miejsc w okolicy związanych z wydarzeniami historycznymi dotyczącymi odzyskania niepodległości, a także przybliżenie postaci oraz osiągnięć II Rzeczypospolitej. Najpierw dzieci udały się do Wierzchosławic, gdzie zwiedzili rodzinny dom i zagrodę trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej Wincentego Witosa. Następnie wraz z panią przewodnik oglądnęli pomnik Kwiatkowskiego w Mościcach i zapoznali się z historią miasta. Kolejno udali się do Tarnowa, gdzie obejrzeli wystawę w Muzeum Okręgowym pt. "Sen o Niepodległej". Dzieci miały możliwość zobaczenia przepięknych zbiorów muzealnych. Dowiedzieli się, także, że Tarnów stał się pierwszym niepodległym miastem Polski po I wojnie światowej w 1918 r. Ponadto wzięli udział w zajęciach warsztatowych i wykonali hełmy husarskie. Mieli możliwość przebrania się w dawne stroje.
Mimo niesprzyjającej pogody wycieczka była ciekawa i uczestnicy dużo dowiedzieli się o historii Polski.
M. Fryczek
WIDOWISKO DUMY I RADOŚCI
W piątek, 19 października uczniowie z klasy VII, VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum pod opieką p. Edyty Sopali, p. Marty Burkot, p. Barbary Jerzak i p. Danuty Belczyk brali udział w Widowisku Dumy i Radości. Uroczystości związane obchodami 100- lecia odzyskania niepodległości rozpoczęły się od Mszy Świętej na Wawelu, a później ulicami Krakowa kolorowy pochód przeszedł do Parku Jordana, gdzie odbyły się prezentacje szkół, przemówienia oraz koncerty. Ponadto uczniowie mogli zwiedzać stoiska i zjeść ciepły posiłek. Młodzież z małopolskich szkół z opiekunami miała możliwość uczestniczenia w żywej lekcji historii, za co dziękujemy organizatorom.
Danuta Belczyk
Rodzinny konkurs pt. „Najpiękniejszy różaniec” - edycja 2018
Jak co roku konkurs skierowany był do chętnych uczniów klasy I szkoły podstawowej. Przedmiotem konkursu było wykonanie różańca z darów natury lub innych dostępnych materiałów. W ustalonym terminie płynęło 16 prac.
Komisja w składzie: p. Iwona Cygnarowicz, p. Bożena Kozioł, p. Joanna Knapik, p. Wioleta Poręba oceniały różańce za pracochłonność, pomysłowość i estetykę.
Po podliczeniu przyznanych punktów I miejsce zajęły dwie prace: Marcina Madej (różaniec wykonany z grochu „z monstrancją”) oraz rodzeństwa Kamili, Klaudii i Mikołaja Szczerba (różaniec wykonany z masy solnej). Prace te uzyskały po 57 punktów. II miejsce zdobył różaniec Julii Szczerba, która wykonany został z ciecierzycy (uzyskał 56 punktów), natomiast na III miejscu znalazła się praca Jakuba Turka, która była bardzo różnorodna gdyż każdy „dziesiątek” był ozdobiony innym rodzajem kaszy. Różaniec ten otrzymał 54 pkt.
Zgodnie z regulaminem wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni cząstkową oceną celującą z religii, a ich prace zostały wyeksponowane na wystawie w Kąciku Patrona Szkoły. Ponadto w dniu 24 X 2018 roku, po nabożeństwie różańcowym, w kościele parafialnym, ksiądz proboszcz Krzysztof Jarmuła wręczył wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Agnieszka Korzeń – organizator konkursu
Uroczystość Pasowania Uczniów Klasy Pierwszej
W czwartek, 11 października odbyła się Uroczystość Pasowania Pierwszoklasistów na Uczniów naszej szkoły. Dzieci zaprezentowały część artystyczną oraz swe taneczno-wokalne umiejętności. Następnie pierwszoklasiści skierowali swoje prawe ręce do sztandaru i uroczyście powtarzali słowa przysięgi. Doniosłym momentem uroczystości było pasowanie na ucznia, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor Halina Łaś Wielkim ołówkiem i z dumą przyjmowała dzieci do grona uczniów naszej szkoły. Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy, które wręczył wójt Jerzy Wałęga.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i radości z bycia uczniem.
Wychowawca klasy
Uczniowie pamiętają
16 października na pierwszej lekcji odbył się krótki apel upamiętniający rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Zgromadziwszy się przed obrazem Jana Pawła II, wszyscy uczniowie wspólnie odśpiewali „Barkę”. Pani Dyrektor przypomniała również, iż Święty Jan Paweł II jest patronem naszej szkoły już od 15 lat. Każdego roku właśnie w tym dniu obchodzimy Święto Szkoły jednak wyjątkowo w tym roku zostało one przeniesione na 09 listopada i połączone z obchodami 100 lecia odzyskania Niepodległości.
PROJEKT MKZ II
W obecnym roku szkolnym zajęcia w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II rozpoczeliśmy 10 września br. W projekcie biorą udział chętni uczniowie klasy VII i VIII SP, łącznie 34 osoby. Pracujemy w dwóch grupach. Zarówno w grupie dziewcząt jak i chłopców jest po 17 osób.
Obecnie kończymy zajęcia warsztatowe w obu grupach. Rozpoczęliśmy już konsultacje indywidualne, które odbywają się w każdy wtorek i czwartek o godzinie 7.00. Pracujemy także nad przygotowywaniem Indywidualnych Planów Działania /IPD/.
Uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach warsztatowych, a także regularnie uczęszczają na konsultacje indywidualne, mimo wczesnej pory.
Opiekun projektu:
Monika Magiera
Dzień Edukacji Narodowej
Dziękujemy z całego serca za pokazanie nam,
że porażki mogą nas czegoś dobrego nauczyć,
że gdy przeżywamy trudności, możemy odkryć swą siłę,
że miłość i życzliwość często znajdujemy w najciemniejsze dni.
W dniu 12 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie wyrazili wdzięczność swoim nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi za ich pracę. Aby rozjaśnić i rozweselić ten dzień uczniowie przygotowali humorystyczne przedstawienie wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima. Apel zakończył się wręczeniem nauczycielom i pracownikom szkoły oraz przedszkola szarf i specjalnych tytułów.Samorząd Uczniowski
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW W NASZEJ SZKOLE
W ubiegły czwartek tj. 04 października w naszej szkole odbyły się obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych. Od samego rana uczniowie mieli możliwość udziału w różnych atrakcjach przygotowanych z tej okazji. Świetnym pomysłem okazało się malowanie na twarzach flag wybranych europejskich krajów oraz ubieranie koszulek z napisami w obcych językach. Sporym zainteresowaniem cieszył się także quiz wiedzy o językach. Wyjątkowo w tym dniu uczniowie mogli korzystać z telefonów komórkowych, aby odczytać pytanie zakodowane kodami QR. W konkursie udział wzięło 13 osób, a I miejsce zajęły ex aequo Jolanta Gąsior i Sylwia Rożeń udzielając prawidłowych odpowiedzi na prawie wszystkie pytania. Niewątpliwie najwięcej emocji wzbudził klasowy konkurs na nazwanie największej liczby przedmiotów znajdujących się w klasie w dwóch językach obcych. Zwyciężyła klasa VIII znajdując angielskie i niemieckie nazwy 206 rzeczy w swojej klasie. Na drugim miejscu znalazła się klasa III Gimnazjum z liczbą 113 słów, a tuż za nimi III miejsce zajęli uczniowie klasy VI – 111 słów. Wśród najciekawszych wyrazów znalazły się: żubr, wydra, dzięgieł litwor, buławnik wielokwiatowy oraz tarka do prania i wałek do ciasta. W tym dniu nie mogło zabraknąć także dobrej zabawy. Na przerwach każda klasa śpiewała jedną wybraną przez siebie piosenkę w języku obcym, a na lekcjach angielskiego i niemieckiego uczniowie mogli poznać ciekawe gry językowe. Wszyscy przekonali się, że nauka języków obcych jest nie tylko bardzo potrzebna, ale także niezwykle przyjemna.
Zapraszamy na szkolne obchody Dnia Języków
Już w najbliższy czwartek tj. 4 października zapraszamy do udziału w szkolnych obchodach Dnia Języków. W tym dniu chcielibyśmy zwrócić uwagę wszystkich uczniów na to jak ważna jest umiejętność posługiwania się językami obcymi w dzisiejszym świecie oraz zachęcić wszystkich ich do intensywniejszej nauki. W programie przewidziano: malowanie flag europejskich krajów, noszenie koszulek z obcojęzycznymi napisami, nazywanie przedmiotów w klasach w dwóch językach w ramach międzyklasowego konkursu językowego, indywidualny konkurs językowy z wykorzystaniem kodów QR, gry językowe, klasowe karaoke czyli śpiewać w obcym języku każdy może. Ponadto w ramach obchodów Dnia Języków zapraszamy uczniów do udziału w MARATONIE SŁUCHANIA. Mamy nadzieję, że wszyscy będą się świetnie bawili.
Ćwiczenia szkoleniowo-praktyczne ewakuacji
osób znajdujących się w budynku Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce.
W dniu 28 września 2018 r. o godz. 9.55 odbyły się ćwiczenia szkoleniowo praktyczne w zakresie ewakuacji osób znajdujących się w budynku Zespołu Szkół. Ewakuację rozpoczęła imitacja ,,pożaru’’ poprzez zadymienie na przyziemiu, a następnie sygnał dźwiękowy - dzwonek szkolny. Zgodnie z wyznaczonymi drogami ewakuacyjnymi, uczniowie oraz pracownicy, sprawnie opuścili budynek szkolny i udali się na nowe miejsce zbiórki – plac kościelny. Przejście osób ewakuowanych przez drogę powiatową zabezpieczali strażacy OSP w Staszkówce. Został wyłączony dopływ energii elektrycznej i gazu do budynku szkolnego. Zabezpieczono także dokumentację szkolną i zbiory elektroniczne. Następnie Strażacy z OSP w Staszkówce sprawdzili stan techniczny budynku szkolnego, przyjęli meldunek od dyrektora o liczbie obecnych uczniów oraz pracowników na miejscu zbiórki. Po zebraniu wszystkich informacji, kierujący ćwiczeniami Pan Grzegorz Podobiński - naczelnik OSP w Staszkówce, ogłosił ich zakończenie. Ćwiczenia ewakuacyjne przebiegły sprawnie, z zachowaniem odpowiednich procedur. Czas ewakuacji z budynku od momentu włączenia sygnału dźwiękowego, do momentu opuszczenia budynku przez uczniów i pracowników trwał ok. 4 min.. W ćwiczeniach uczestniczyło: 165 uczniów i przedszkolaków, 11 nauczycieli i 5 pracowników obsługi i administracji – łącznie 181 osób. Korzystając z okazji, Prezes OSP Staszkówka – p. Stanisław Pyzik, przypomniał zebranym o zasadach zachowania się w przypadku ataku terrorystycznego lub podłożenia bomby.
Dziękujemy Strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Staszkówce za pomoc z sprawnym przeprowadzeniu ćwiczeń.
Halina Łaś
dyrektor Zespołu Szkół Staszkówce
SOBOTA Z ENERGIĄ
W sobotęv15.09.2018 na stadionie OSIR w Gorlicach odbyła się impreza sportowa pod nazwą SOBOTA z ENERGIĄ, której organizatorem był MARATON GORLICE. Miło nam poinformować, iż w Mini Biegu Naftowym udział wziął uczeń naszej szkoły Krzysztof Madej, zajmując I miejsce w kategorii uczniów klasy VII-VIII. Miał on do pokonania dystans 900 m. Z kolei w konkursie Rzutek do tarczy Krzysztof zajął III miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki oraz pamiątkowe medale, a na zwycięzców czekały dyplomy i atrakcyjne nagrody. Zawody połączone były z Piknikiem Sportowo-Rekreacyjnym „Sport łączy pokolenia”. Gratulujemy sukcesu.
W naszym przedszkolu będzie czyste powietrze!
Oczyszczacz powietrza został przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. ,,Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.
,,Małe serca dla Niepoległej”
Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe ,,PATRIA” w Staszkówce we współpracy z Zespołem Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce z dniem 10 września 2018 r. rozpoczyna realizację projektu „Małe serca dla Niepodległej”. Projekt będzie realizowany w ramach partnerstwa z Fundacją PZU, otrzymał on bowiem dotację finansową w wyniku konkursu dotacyjnego „NIEPODLEGŁA 2018. Z Fundacją PZU po lekcjach”. Fundacja PZU wspiera inicjatywy edukacyjne i wyrównujące szanse społeczne, kierowane do uczniów szkół z obszarów wiejskich i małych miast (do 30 tyś. mieszkańców), poprzez organizowanie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, wykraczających poza edukacyjną ofertę szkoły.
Beneficjentami bezpośrednimi będą uczniowie klas I-IV Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce. Głównym celem projektu jest właściwe przygotowanie i uczczenie ważnego wydarzenia, jakim jest 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości przez włączenie najmłodszych dzieci. W związku z tym szczególny nacisk zostanie położony na przybliżenie kontekstu historycznego tego wydarzenia, a tym samym kształtowanie u nich postaw patriotycznych, kultywowanie tradycji narodowych oraz kształtowanie więzi z krajem ojczystym. Wykorzystane zostanie lokalne dziedzictwo, jakim są cmentarze z okresu I wojny światowej oraz lokalne postacie i miejsca związane z odzyskaniem niepodległości. Uczestnicy projektu wezmą udział w następujących zajęciach: muzycznych, tanecznych oraz literacko- historycznych.
Realizacja niniejszego zadania pokaże dzieciom jak ważna jest historia w życiu naszego narodu, jak należy przygotować się do obchodów ważnych wydarzeń historycznych oraz jak można efektywnie i pożytecznie spędzać czas po zajęciach szkolnych, zdobywając nowe doświadczenia.
Chętnych uczniów zachęcamy do zapoznania się z zasadami rekrutacji i do udziału w działaniach projektowych.
Maria Fryczek, Wiesława Rojek – realizatorki projektu.
Szóstoklasiści otrzymali list od Królowej i Księcia Harrego
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego na uczniów klasy szóstej czekała mila niespodzianka. Na wakacjach otrzymali list od Królowej Elżbiety II oraz Księcia i Księżnej Sussex – Harrego i Meghan. Były to odpowiedzi na kartki z gratulacjami z okazji królewskiego ślubu oraz kartkę urodzinową, które uczniowie napisali i wysłali do Londynu w ubiegłym roku szkolnym. List od Królowej został nadesłany z letniej rezydencji Rodziny Królewskiej Balmoral Castle znajdującej się w Szkocji. W imieniu Królowej podziękowania za życzenia i rysunki złożyła lady-in-waiting czyli dama dworu. Z kolei od Księcia Harrego i Meghan uczniowie otrzymali pamiątkowe ślubne zdjęcie wraz z podziękowaniem za otrzymane życzenia. Listy wywołały ogromne poruszenie i wzbudziły nie lada emocje. Uczniowie tłumaczyli je z wielkim zaangażowaniem i zaciekawieniem. Szóstoklaściści są teraz bardzo dumni ponieważ spotkał ich ogromny zaszczyt.
Informacja o Projekcie „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II”
Od 10 września bieżącego roku szkolnego, w klasie VII i VIII SP jest realizowany Projekt „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II” – projekt systemowy Województwa Małopolskiego współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 -2020. Głównym celem projektu jest wzmocnienie kształcenia zawodowego,
skuteczniejsze powiązanie jego oferty z potrzebami rynku pracy oraz poprawa wizerunku tej sfery edukacyjnej. Podczas trwania projektu prowadzone będą następujące zajęcia dla uczniów: warsztaty, wizyty zawodoznawcze, spotkania z przedstawicielami zawodów oraz zajęcia indywidualne z zakresu poradnictwa zawodowego. Czynny jest także Szkolny Punkt Informacji i Kariery (SPInKa), umożliwiający realizację doradztwa edukacyjno – zawodowego dla uczniów, w ramach którego zostanie zapewniony dostęp do poradnictwa edukacyjno-zawodowego. Udział w projekcie jest bezpłatny.
Prowadzący zajęcia:
Monika Magiera
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II
w Staszkówce.
W dniu 3 września 2018 r. po wakacyjnej, dwumiesięcznej przerwie cała społeczność szkolna wraz z Pocztem Sztandarowym, zgromadziła się w kościele parafialnym w Staszkówce na uroczystej mszy świętej pod przewodnictwem ks. proboszcza Krzysztofa Jarmuły.
Korzystając z pięknej, słonecznej pogody, uroczyste rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2018/2019 miało miejsce na podwórku szkolnym. Swoją obecnością zaszczycił zebranych uczniów ze szkoły podstawowej i ostatniego oddziału gimnazjum, rodziców oraz nauczycieli Jerzy Wałęga – wójt Gminy Moszczenica. Wszyscy w skupieniu odśpiewali Hymn Szkoły, a następnie wysłuchali inaugurującego wystąpienia Dyrektora Zespołu Szkół Haliny Łaś. Pani Dyrektor powitała wszystkich zebranych. Szczególnie gorąco powitała najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej - pierwszoklasistów oraz ich rodziców.
Słowa powitania skierowała również do gościa, Wójta Jerzego Wałęgi. Swoje wystąpienie Wójt Gminy Moszczenica rozpoczął od powierzenia funkcji dyrektora Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce na kolejne pięć lat p. Halinie Łaś. Poinformował również zebranych o stanie robót budowlanych na nowej sali gimnastycznej, na ukończenie których wszyscy z niecierpliwością czekają. Zaś Pani Dyrektor, zwracając się do uczniów i rodziców, przedstawiła kierunki polityki oświatowej państwa, nawiązała do kontynuowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reformy oświaty, szczegółowo omówiła organizację pracy szkoły w nowym roku szkolnym.
Do Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce w roku szkolnym 2018/2019 uczęszczać będzie 175 uczniów (dziewięć oddziałów, w tym jeden gimnazjalny) oraz 55 przedszkolaków, podzielonych na
trzy oddziały. Zatrudniona kadra pedagogiczna to 22 nauczycieli.
Funkcje wychowawców oddziałów w tym roku szkolnym pełnić będą następujący nauczyciele:
mgr Bożena Wąsowicz– klasa I,
mgr Maria Fryczek – klasa II
mgr Wiesława Rojek – klasa III,
mgr inż. Monika Magiera - kl. IV,
mgr Małgorzata Dranka - kl. V,
mgr Bożena Kozioł – klasa VI.
mgr Edyta Sopala - kl. VII,
mgr Danuta Belczyk – klasa VII.
mgr Marta Burkot – klasa III gimnazjum.
Zaś w dniu 31 sierpnia 2018 r. odbyło się także uroczyste rozpoczęcie Nowego Roku Przedszkolnego 2018/2019. Inauguracja nowego roku dla wszystkich przedszkolaków i ich rodziców odbyła się na sali gimnastycznej. Po części oficjalnej odbyły się spotkania dzieci z poszczególnych grup ze swoimi wychowawczyniami. Omówione zostały sprawy organizacyjne, a w szczególności związane z zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa oraz realizacją podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Opiekę nad dziećmi w tym roku sprawować będą:
mgr Małgorzata Gucwa - grupa I SŁONECZKA
mgr Mieczysława Makowiec - grupa II ŻABKI
p.Agata Słowik - grupa III BIEDRONKI
Dziękujemy rodzicom zarówno dzieci przedszkolnych jak i uczniów za zaszczycenie swoją obecnością naszych uroczystości.
Wszystkim
przedszkolakom i uczniom, nauczycielom oraz pracownikom Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce życzymy
wielu sukcesów, satysfakcji oraz miłych dni spędzonych w szkole lub w
przedszkolu.
Sprawozdanie z realizacji półkolonii - „ Dbam o swoje zdrowie – nie biorę, nie palę, nie piję!”- wakacje 2018 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce
W Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce w dniach od 16.07.2018 r do 27. 07. 2018 r była realizowana półkolonia” Dbam o swoje zdrowie- nie biorę, nie piję, nie palę”. Głównymi celami projektu było promowanie postaw i kształtowanie zdrowego stylu życia dzieci, kształtowanie prawidłowych przekonań normatywnych wśród uczestników półkolonii dotyczących środków psychoaktywnych /picia alkoholu, palenia tytoniu, zażywania narkotyków i dopalaczy/, dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat skutków palenia papierosów, zażywania narkotyków i innych środków odurzających oraz picia alkoholu, umożliwienie dzieciom spędzenia wolnego czasu w sposób aktywny, bezpieczny i atrakcyjny. W projekcie półkolonii uczestniczyło 50 dzieci z Zespołu Szkół w Staszkówce. Organizatorami projektu byli: dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce mgr Halina Łaś, wójt Gminy Moszczenica mgr Jerzy Wałęga, Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Moszczenicy mgr Barbara Waląg oraz Dyrektor Ośrodka Kultury i Biblioteki w Moszczenicy Pani Danuta Luboch. Wychowawcami na półkolonii byli: mgr Bożena Wąsowicz, mgr Maria Turek-Łaś oraz mgr Halina Fyda. Kierownikiem półkolonii była mgr Wiesława Rojek. Program półkolonii był ciekawy i atrakcyjny. Dzieci uczestniczyły w wycieczkach autokarowych do kopalni soli w Bochni, do Parku Rozrywki i Rekreacji „Rabkoland” w Rabce, do Zakopanego, do kina Helios w Nowym Sączu oraz do Tarnowa. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia sportowe zwłaszcza na basenie, zajęcia artystyczne, kulinarne oraz wycieczki piesze. Uczestnicy letniego wypoczynku brali udział w dwóch spotkaniach tematycznie związanych z zadaniami projektu. Były to spotkania z funkcjonariuszem policji z Komendy Powiatowej w Gorlicach oraz strażakiem z Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach. Odbyły się również warsztaty profilaktyczne z pracownikiem Centrum Terapii Uzależnień w Gorlicach.
W imieniu uczestników półkolonii, ich rodziców dziękuję serdecznie organizatorom tego projektu za wszelką pomoc i wsparcie finansowe.
Opracowała mgr Wiesława Rojek
Staszkówka dnia 25 sierpnia 2018 roku.